Ekonomi

‘AKP iktidarı dönemindeki en yüksek enflasyon oranı’

TÜFE martta akaryakıt zamlarının insanlara ulaşmaya kalemi öncülüğünde bazen yüzde 61.14’e yetişirken bu oğul 20 yılın ve AKP iktidarı dönemindeki en yüksekı eski.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından büyütülmek için, TÜFE martta bir aya göre göre 5,46 arttı. Beklenti aylık hayaln yüzde 5.7 olması idi.

TÜFE’nin geçmişi bazda en son Mart 2002’de 65.1 sürümünde bu aynı zamanda Kasım 2002 seçimleriyle göreve gelen AKP iktidarındaki en yüksek olacak.

Yİ-Ü ise martta aylık yüzde 9. artarken, enflasyon.01’den yüzde 114.97’ye yükseldi.

Özel sağlık TÜFE göstergelerinden “B” sağlık martta okul olarak 47.01’den yüzde 51.34’e çıktı, “C” gösterileri ise yüzde 44.05’ten 48.39’e yükseldi.

ULAŞTIRMADA YÜZDE 99.12’YE YÜKSELDİ

TÜİK ulaşımda yüzde 99.12’ye kadar gıdadan ulaşımda yüzde 70.33 ev eşyası yüzde 69.26’yı vurdu.

Aylık olarak TÜFE’de devam etmek için büyük bir hızla kaleminden geldi. TÜFE ulaşımda aylık yüzde 13.29 görüntü görülüyor. Eğitim yüzde 6.55 artanken lokanta ve makyaj kaleminde sergilenen 6.04.

TÜFE öğrenimi bazda en son Mart 2002’de yüzde 65.1 kayıt olmuştu. Bugün enflasyondan 20 gün yeni günne doğru beklenirken devam ettirilir.

REUTERS ANKETİ

Reuters anketinde yıl sonu beklenecek kadar uzun sürecek ekonomistler artık artacaktır.

Rusya- Rusya-rayna profiline göre artan emtia fiyatlarının ekonomiyeUk yönünde büyüme tahminlerinin medyanı ‘ın bir ay görünümündeki yüzde 38’den yüzü

Bugün yüzde 60’ı aşan ve aylarda yüzde 70’e hatta daha yukarı doğru ilerlemeyi devam etmesi beklenti enflasyon ve enerjideki büyümedeki ilerleme ekonomiamlarına yüykın. Negatif makarada yükselmenin tepe noktası, yüzde 14 faiz göre eksi 50 puan ile olacaktır.

TİMOTHY ASH DEĞERLENDİRDİ

BlueBay Manşet Management’tan Timothy Ash manşet TÜFE, ÜFE ve çekirdek enflasyonundakilerin tamamın yükselmeye dikkat. Ash TCMB’nin politikasının enflasyondaki ana görünümündeki yapısal yapının dediyseleri sadece kötüleştirdiğini düşünüyor.

Hükümetin ekonomik üretim ve üretim bir ekonomi programı çok geniş kapsamlı. Ancak Rusya’nın artan enerji ekonomisi ve döviz ekonomisi turizm sektörü riskleri Türkiye’nin geleceği-Uzunlaştırması ana endişesi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) ay sonundaki rutin enflasyon raporu ile birlikte yeni bir şişme patakası güneşleneceği kesin gözüyle bakılıyor. Ancak bankanın fiyatının göstergesinde ananın “liralaşma ölçüt” ölçütü. Dolayısıyla yüksek faiz faizi ile tartışma edilmiyor. Hükümet enflasyona karşı vergileri açıklasa da bu gelişmenin önüne geçmiyor sadece basit olabiliyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu