Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’ndan “Enflasyon daha da artacak” uyarısı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin “Parasal Diyalog” oturumuna video konferansla katıldı.

Avrupa’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı etkin bir şekilde yürütülen aşı kampanyalarının ardından kısıtlamaların gevşetildiğini hatırlatan Lagarde, ekonomik toparlanmanın ivme kazandığını söyledi.

Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte %2,2 büyüdüğünü hatırlatan Lagarde, yılın ikinci yarısında güçlü büyüme beklediklerini ve yılsonunda ekonomik aktivitenin salgın öncesi seviyelerin üzerine çıkacağını vurguladı.

BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 5, 2022’de yüzde 4,6 ve 2023’te yüzde 2,1 büyümesini beklediklerine işaret eden Lagarde, şunları kaydetti:Büyüme beklentileri büyük ölçüde salgının evrimine bağlı ve belirsizliğini koruyor.Lagarde, “Euro Bölgesi enflasyonu Ağustos’ta %3’e yükseldi” dedi. Enflasyonun sonbaharda daha da artmasını bekliyoruz” dedi.

Enflasyonun büyük ölçüde “geçici” olarak yükselmeye devam ettiğini iddia eden Lagarde, petrol fiyatlarındaki sert artışın, Almanya’da KDV iadesinin kaldırılmasının ve malzeme ve ekipman sıkıntısından kaynaklanan maliyet baskılarının enflasyonu yukarı ittiğini açıkladı.

Lagarde, önümüzdeki yıl enflasyonu artıran faktörlerin etkilerinin ortadan kaldırılabileceğini söyledi. ECB’nin enflasyonun 2021’de %2,1, 2022’de %1,7 ve 2023’te %1,5 olacağını tahmin ettiğini hatırlatan Lagarde, kısıtlamaların sıkılaşması ve ekonomik aktiviteyi etkilemesi durumunda enflasyonun beklenenden daha düşük olabileceğini söyledi.

Lagarde, “Sürekli yüksek enflasyon, beklenenden daha yüksek ücret taleplerine yol açabilir.” dedi.

MAKSİMUM 10 YILLIK ENFLASYON

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) son verilerine göre, Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon Ağustos ayında yüzde 3 ile son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ağustos ayında enflasyon Polonya, Litvanya ve Estonya’da %5, Macaristan’da %4.9 ve Belçika’da %4.7 olarak ölçüldü. Bu oran Almanya’da %3,4, İspanya’da %3,3, İtalya’da %2,5 ve Fransa’da %2,4 idi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu