Ekonomi

Balık fiyatları el yakıyor: Hamsi 40 liraya dayandı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Balık miktarı azaldı, hamsi kilosu 40 TL’den satışa çıkıyor.

Balıkçı Sonkan Cankurt, geçen hafta yaşanan fırtınanın balık fiyatlarını artırdığını belirterek, “Geçen hafta rüzgarın esmesi nedeniyle balıkçı teknelerimiz denize açılamadı. Bu da balık miktarını azalttı ve balık fiyatlarını artırdı. Bu sabah itibarıyla hamsi fiyatları arttı. 40 TL’den sardalya kilosu 30 TL’den ve istavrit 25 TL’den satıldı. Bizim balık pazarımızda lüfer 60 TL’ye, levrekte ise 25 TL’den alıcı buluyorlar” dedi. dedi.

Balık fiyatlarının yüksek olması nedeniyle vatandaşların balığa olan ilgisinin düşük olduğu görüldü.

YERLİ TORİK BUĞDAY 200 TL ALICI BEKLİYOR

Balık pazarı tezgahlarında yerini alan yerel Marmara hortumu 150 ile 200 TL arasında, hamsi ise 40 TL’den satılıyor. Önümüzdeki günlerde balık miktarındaki artış nedeniyle fiyatların düşmesini beklediğini söyleyen Balıkçı Okan Balibek, “Hava düzeldi, rüzgar etkisini kaybetti. Hamsi 40. TL, yerli palamut tanesi. 50 TL’ye mal olan yerli 2 kilo Marmara torico’su 150 ile 200 TL arasında değişiyor. Hava güzel olursa balık miktarının artmasını ve balığın fiyatının düşmesini bekliyoruz” dedi.

“SENDE SAHİP OLDUKLARIMIZIN MARTILARINI VERDİK”

Balık olarak temizlenen ve satılmayan balıklar martılar tarafından yenir. Balık pazarı tüccarlarının bu uygulamasından sonra martılar sabahın erken saatlerinde ve akşam saatlerinde balık gibi toplanır. Balık artıklarıyla beslenen balık yiyen martıların telaşı da ilginç görüntülere neden oluyor. Özellikle satılmayan balıkların martılara verildiğine dikkati çeken balıkçılar, “Satılmayan balıkları atmak yerine martılara veriyoruz. Onlar da ölüyor. Çöpte koku yaratmak yerine martılar yesin” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu