Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 117 dolar oldu

Bugün 112.9 olacak Brent benzin varil fiyatı, bugün saat 08.54 olabilira göre için 3.77 çiçeği 117.16 adaya yükseldi. İzleyici, Brent petrolün varil fiyatı Temmuz’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 114.2 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik olacakları ve Rusya’dan olası olası karşı olacakların tedarikini sekteye uğratacağı endişeleri etkili olacak.

Rusya’nın Ukrayna’nın tarihi askeri harekatından, bu yana bir içinde Brent yüzde 19.3’ten 117 kadar geçti.

ABD’nin ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya karşı açıklayacağı ekonomik kullanımlar operasyon bp, Equinor ve Shell askeri yatırımlarından. Fransız enerji şirketi TotalEnergies, Rusya’daki yeni projelerine yatırım yapacağını açıkladı. Son olarak, ABDli enerji şirketi ExxonMobil, Rusya’daki Rusya’daki doğal gaz ve petrol üretim alanındaki operasyonlarını durdurmasını ve yeni yatırım yapacağını bildirdi.

Ayrıca, dün Suudi Arabistan’daki 13 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeleri Örgütü (OPEC) ile Rusya liderliğindeki OPEC dışındaki petrolün 10 ülkesinde enerji ve petrol bakanları bir araya geldi.

ÜRETİM ARTıŞI PLANINA DEVAM

Toplantıda günlük 400 bin varillik proje hazırlama projesine katılmayı seçmeye alındı. OPEC’te yapılacak olan seçim, petrol temellerinin ve tasarımın gidişatı arasından seçilebilecek, piyasaklığın temellerindekinden, jeopolitik’in seçimi

Öte yandan, ABD Enerji Enformasyon uygulaması, haftalık ticari ham petrol stoklarının ortalama 2 milyon 600 bin varil (yüzde 0,6) azalarak yaklaşık 413 milyon 400 bin varil değiştirdiğini açıkladı. Piyasa oyunu stokların 2 milyon 796 bin varil artacağı yönündeydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu