Ekonomi

Brezilya’da iklim değişikliği dünya kahve üretimini düşürdü, fiyatlar yüzde 100 arttı

Türkiye ekonomisinin bozulan dengesine ve döviz kurlarındaki yükselişe küresel salgın, navlun krizi ve iklim krizi gibi faktörler eklenince, piyasalarda vatandaşların karşı karşıya kaldığı şoklara kahve de eklendi. Kahve fiyatları kilo başına 55 TL’den 90 TL’ye %100 arttı.

Brezilya, dünyanın ana kahve üretim merkezidir. Bunu sırasıyla Kolombiya ve Endonezya izlemektedir. Üreten ülkeler arasında Meksika, Fildişi Sahili, Etiyopya, Uganda ve Guatemala da bulunmaktadır. İklim değişikliği nedeniyle Brezilya uzun süredir önemli sorunlar yaşıyor. Toplam 27.000 kilometrekare kahve alanına sahip olan ve yılda 2 milyon 595.000 ton kahve üreteceği tahmin edilen Brezilya’da, soğuk nedeniyle verimin yüzde 20 düştüğü söyleniyor. Öte yandan, pandemi ve konteyner krizi nedeniyle uluslararası ticarette fiyatların artması nedeniyle, tam bir kahve çekirdeği ithalatçısı olan Türkiye’de kahve ithalat maliyetinin olumsuz koşulları arttı. Fiyatlar bu yıl %100 artarak 90 TL’ye ulaştı. Fiyatların kısa sürede 200 TL’ye ulaşacağı iddia ediliyor. Ayrıca karaborsa tehlikesi de gündemde.

KİLO KAYBI

Kahve fiyatlarındaki artış hem kahvecileri hem de vatandaşların ceplerini etkiledi. Geçen ramazanda tanıştığımız Eminönü’nün tarihi kafelerinde 72 gram kahve 5 TL’ye satıldı. Görevliler, vatandaşların kahveden vazgeçmeyeceklerini, giderek azalan ağırlıklara alışmaları gerektiğini söyledi. Bugün aynı kafeler 56 gramdan 5 TL’ye kahve satıyor.

Kahve çekirdeği tedarikçisi Del Fiano Coffee’nin kurucusu Fatih Topuz, küresel pazarlarda %80 fiyat artışı olduğunu belirterek, bu artışa ek olarak döviz etkisiyle iç pazarda daha güçlü bir artış yaşandığını söyledi. Konteyner fiyatlarındaki artışın da artışa katkı sağladığını belirten Topuz, “Ayrıca Brezilya’daki iklim koşulları nedeniyle verimin 2023 yılında %20 daha düşmesi bekleniyor. Düşük kaliteli kahveler, fiyat artsa bile kahveye olan talep artmaya devam ettikçe arttı.

Pandeminin etkileri geçici olsa bile fiyatta durgunluk beklemediğini iddia eden Coffee Manifesto kurucu ortağı Güvenç Usta, “Çünkü artan talebin ve iklim koşullarının olumsuz etkilerini geçici düşünmüyoruz.” dedi. Brezilya’daki çiftçilerin kahve ticaretinde adil bir kazanç sağlayamadığını ve üretimi durdurduğunu belirten Usta, “Üretimin devamlılığı için önce çiftçinin kazanması gerekiyor.” Fiyat yükseldikçe tüketici alım miktarının azalacağından korkuyoruz, “dedi.

İstanbul ve Ankara’da yıllardır kahve festivalleri düzenleyen Dream Satış Makina Başkanı Alper Sesli, ithal ekipmanların güçlü bir pazar hakimiyetine sahip olduğunu vurguladı. Sesli, tesislerin uzun süreli kapanması ve bu kapanış sırasında sürekli artan maliyetler nedeniyle kahve fiyatlarındaki artışların müşterilere yüzde 20-25 oranında yansıdığını söyledi. Kahvehanelerin de zorlu bir süreçten geçtiğini kaydeden Sesli, “Bildiğimiz gibi 1 Ekim’de Ankara’da ve 7 Ekim’de İstanbul’da başlayacak olan kahve festivallerimizde markalara ücret artışını yansıtmadık. Ancak, Bizim festivalimizin maliyetleri de %100 arttı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu