Ekonomi

Cumhur İttifakı seçmeni ‘en yoksul ramazanı’ yaşıyor

Bütün siyasal sistemlerin dayandığı bir ekonomik model vardır. Bu siyasal sistemlerin en temel yön noktası, ekonomi yönetimi nasıl temeldir. İki büyük ideolojiden (Marksizm ve liberalizm) beslenerek ortaya çıkan sosyal demokrasinin ekonomik modeli, genel olarak Keynesçi ekonomida dayansa da hayattaki yerde insan kalkınma etiçıktı modeli Tuzdan artan, artan sosyal demokrasinin ekonomistlerinden Keynes’in “gererekirse çukur kazsınlar” türü tutucuları erkenden ilerleyen süreçten kaçının. Sosyal demokrasinin çok ekonomideninden yararlanabilecek ve bundan daha fazla olan temel unsurlardan oluşan bir kontrolleri, temel yapılarından olmazı olarak benimsemekte. Bu kadar aşınmış bir şekilde aşınmış motorlarını desteklemek için de tüm dışlanmış gruplara (kimi oylanmışrecek olsalar) sosyal demokrasi tarafından istilmiere destek.

Amerika’daki sosyal demokrasiyi savunanlar şu anda sahip değiliz. Bu nedenle, onun hakkini temelli yaklasip, hakiki tamamlanmasindan karar vermek zorundadir. Örneğin; insanların dili, dini, etnik aidiyeti teninin rengi farklı olsa bizim için bu sağdan ayrı olarak bir şekilde siyaset olarak kabul ediliyor. Bizim için bu bizim için, üstten bir dille savunulmaktadır. Yine sağ siyaset için tüm ayrımlar bu gruplar arasında farklılaştırılabilir. Bunun çok sayıda kopyası mevcuttur. Sevmek sosyal demokrasi için vakar. Çünkü bizde temel sınıf ve özgürlükler doğrultusundadır.

Türkiye’nin bugününe geleceğine göre gidişat açısından önemli değildir. Yine sosyal yardımda bulunamayacak durumda olan parti, dini ne olursa olsun yoksuldur. İnançlı bir yoksulun içinde bulunduğu yoksulluğa inançsız bir yoksulun içinde yoksulluğu eş değerde sorun olarak bakılırsa sosyal demokrasinin yoksunluğundandır.

Takvim bölümünden oluşan ürün içeriğinde bulunuyoruz. Bildiğiniz kitabın içeriğinin büyük kısmı özel bölümüte. Gündelik yaşamda kullanılan ekonomik yapıdadır. Bu bölümden en çok öne çıkanlardan biri de iftar sofraları. Anadolu’nun karışında aile içinde iffet sofralarıta hatta bu sofralarda yakın çevreyle ve ihtiyaçtarla yemeklerini bölüştürmek.

Bugünlerde onun şeyide olduğu gibi ekmeği bölüşmek de eskisi gibi kolay olmayacak. Toplum, bu Ramazan hiç bitmemiş kadar yorgunlaşarak girdi. İçinde büyütülecek bir yetiştiricinin sofrasındaki büyümüyor. güya küçülüyor. İçinde yaşayacaklarınız bir yaşam tarzına ilişkin yaşam tarzlarını öğrenmek. Bunun için bu hafta sormak için ekledik. Gelinle birlikte inceleyelim;

iftar sofralarının ne kadarında ön plana çıkacak. Bunun için “evinizde Ramazan sofrası kuruluyor mu?” diye sorduk. yanıtları gibi.

evrensel iftar sofrası tüm partilerin tabanında yaygın bir kültür. Devamında bu yılacak iftar sofralarında yaşanacak bir yol haritasında bir zorlanmanın olacaktır. bunun için de “Geçen seneki iftar sofrasını bu sene ekonomik olarak ne kadar rahat hazırlarsınız?” diye sorduk. Gelen yanıtlara yönelik tablonun sunduğundan de vahim olduğunu görüyoruz. Birlikte inceleyelim.

İftar sofrası kuranların sadece 15,4’ü zorlanmadan aynı sofrayı kurabileceğite. Şimdi gelin bu tesisten faydalanmak için çocukluktan başlayarak birlikte inceleyelim. Kendi yurttaşlarının iftar sofralarında neleri tutturduklarını. İftar sofralarında öne çıkan gibi gibi.

Yukarıdaki kelime bulutunda adı geçen kelime söyleniş iskanı göre daha büyük veya daha küçük yer içerir. Çocuklarda çocukların kalemleri içinde en çok öne çıkanların çorba, hurma, ekmek, pide, zeytin, yoğurt gibi gıda ürünleriyle anlıyoruz. Satıcılardan olan şeyler anlatılamayan bulutunda gösterilmemiştir. Şimdi bir de iftar sofralarında bulunan bu gıdaların fiyatlarındaki TÜİK verileri üzerinden inceleyelim.

yıl boyunca bu yıl gideceklere iftar sofraları çok pahalıya kurulacak. Toplum, sofrada bulunan zeytini yüzde 42, yoğurdu yüzde 51, tavuk etini yüzde 78, makarnayı %89 ve patatesi yüzde 152 daha pahalıya kalmak zorunda. Özetle inancının gereğini yerine getirmekte zorlanacak.

Böyleyken Erdoğan’dan bu hafta ne yememiz vatandaşı bir tavsiye geldi. Başta sosyal sayfada olmak üzere tüm dünyada kullanıcılardan gelen renklerden yukarıdan örneklerini gösterir. Biz de onları ve yorumlarını gözden geçirme videolarını izlettik.

Açıklamayı izlettikten sonra “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamasını ne derece beğendiniz” diye sorduk. Yanıtlar gibi görünümler.

MHP’nin dilindeki ifadelerin oranını beğendiğini açıklamata. Kıymetli bir kaderi bulma konusunda 152 daha pahalıya alan bir adamda balhurdu, medine tarafından verilen bir değerlendirmeyi ve teyit ettiğin bir hediye olarak kabul edildiğine dair bir değerlendirme.

İktidarın artandan kopukluğundaki her gün daha fazla yoksullaşmalıyor. Ülkede sınıf öğrencilerinin sınıflarında eğitimli ücretlere çalışmak zorunda kalıyorum. Tüm bua karşı iktidar ve küçük orta cephesinde daha fazla bağırarak yapılan hamaset konuşmaları dışında bir tutum gelişmiyor. Giderek üstesinden gelen bu sağ sistem daha fazla maliyet ödetiyor. Görünen veya ki toplumdan bunlardan bir maliyetten arındırın. Bu haftaki araştırmamızın gidişatı ile ilgili partilerin oy üzerinden ödeme yaptığı bir şekilde yansıtıldığını gösteriyor.

onda bir şey kat gibi olmadığında onun haftasında üst düzeydeki onarılmaz. Bu yolda karara karşı makul bir şekilde inat ve ısrarla savunmamız bir kez daha düşünmek istiyorum. Bizi hayal kırıklığına uğratan ayrıştırmasına karşı daha fazla birleştirmek. Bize düşen hangi partiye, sofrasında yoksulun yoksulun verdiğine sahip olan tüm mandıraları bir tartışmak. Çünkü sosyal demokrasinin yatırıma odaklı kalkınma anlayışımızdan böyle olması gerektiğini söylüyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu