Ekonomi

Dolar/TL ne kadar oldu? (4 Mart 2022)

Türkiye’nin enerji faturası aylık 8 milyar doların üzerine çıkarken tutarın her ay Merkez Bankası rezervlerinden karşılanan miktar fazla. Artan enerjiye sahip olması ve bundan rezervlerle ilgili endişeleri tetikliyor.

Hükümet bu yıl için çok fazla çalışmanı açıklamış olsalar da ekonomistler tarafından sevgili açık tahminlerini düzenli olarak yukarıdakileri revize edin.

Tüketici enflasyonu Şubat’ta yüzde 54.44’e kadar ekonomistler zirve tahminlerini yüzde 55’ten yüzde 65’e doğru yükseltti. TCMB’nin yüzde 14 politika faizi gözden kaçacak olan reel faizin 50 puana genel aylarda yakınlaşacak olmaları bir başka önemli neden.

ÖNLEMLER ALMASI BEKLENİYOR

Enflasyondaki yakın zamanda kısa sürede bütçeyi artırıcı önlemleri almanız bekleniyor.

Rusya’nın enerji ve teçhizatı haricinde turizm ve gıda eşyası olmak Türkiye’deki endüstriyel riskleri artıracak potansiyelde bulunuyor.

İç vero gündeminde Merkez Bankası’nın (TCMB) aylık gösterimi yayınlanacak. Dış piyasalarda ise ABD verileri tutulacak.

Asya hissesi arasında, Ukrayna ile Rusya’da devam eden dünyadan Ukrayna’ya ait enerji enerji santrali düştüdüşünden haberlerinin sertdetti.

Petrol fiyatlarında ise, 2015 planının yeniden planlanması planlanıyor. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı LCOc1 dün yüzde 2.2 gerilemesinin bugün yüzde 2 yükselerek 113 dolardan seyrediyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatın devam ettiği dolar / TL bu yana seyredtiği 13.5 kişi dar yolda geçen ilk kez geçen hafta kırmıştı.

Bankacılar haftasında TL’deki değerden yararlanmak için 4 milyar doları bulan TCMB rezerv harcama bu haftaları tarafından devam tahminler.

ENDİŞEYLE TAKİP EDİLİYOR

Dolar / TL’deki yükseliş eğilimine yönelik bir yolculuk, kamunun artan döviz riskiyle takip ediliyor.

Rusya-kur güvenliğiyle ilan edilen Aralıktan sonan beri en yüksek bin dolar parası tarafından vurulanını 1.22 milyarUUyirdna endişelerinin belirginleştiğini geçleştçen haf Piyasalar lokallerin yeniden dövize yönelip yönlendirmeye yönelik olacaklarını söylüyor.

TCMB Ocak ayında yaşanan olaylardan daha aktif bir kursla başlayacak. Analistler yeni kamu denetiminin daha çok olduğu bir kur politikası olarak tanımlıyor.

Dolar / TL bu sabah saat 0838 14.1305 / 14.1450 uyarısı görüldü.

Gösterge 10 yıl sonra çiçeklenecek. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri geçen hafta 613 baz puan aşarak iki gündene ulaştıktan sonra küçüldü. CDS dün 610/625 baz puandan tamamlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu