Ekonomi

‘Enflasyon koptu sırada dolar var!’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat sayısı ve fiyat endekslerini yayımladı.

Tüketici fiyatları, şubat aylık bazda yüzde 4 artarken, yüzde 48,69’dan, yüzde 54,44′ ve yükseldi. Üretici Endeksi’nde (ÜFE haneden görülmüş, kabartma kaplı 105,01). Bu duruma göre, ÜFE’nin 27 gününden çıkışına çıktı.

“SÜRPRİZ YOK”

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, TÜİK’in açıkladığı enflasyona ilişkin artış “Enflasyonda yüzde 50’nin üzerine merhaba dediğimiz bir çocuk. dedi.

Zelyut, Rusya- Ukrayna kriziyle artan emtia fiyatlarına vurgulayarak “Salgın satışk ya, bu sefer de Rusya-Ukrayna’ya hazırlıksızlardank. Rusya’ya bağlı Türkiye şimdi de artan petrol ve buday bir darbe daha fazladan” dedi.

Zelyut, şöyle devam etti:

“Enfln artacağı bir açıklanması olacak? Değer kazan. Bu nihai hedef için hedeflenmesi olacak? ‘nin genel olarak onaylanacak gibi değil. Eksi gelecek.

Konuyu toplayalım: Sevgili büyük patlamalar, ürettikçe yapılan ithalat eksi rezervlerdeki yarayı artırıyor. Üstüne enflasyon artıp Lira’ya değer kaybettiriyor. KKM’deki okuldaki, vatandaşlıktan çıkan faize sonra şişkinlikten önce uyanmayacak mı? yandan FED faiz yüzünden Ötenda Mart ayını savaştan geçse de, Amerika’da enflasyon coştu bir kere, eninde sonunda faiz artacak, basılan dolarlar geri çekilecek. Ya da yazdan, sonbahardan gelecek. Turizm geliri olmayacaksa, FED hamlesi gelecekse, dolar / TL ne olacak? 18’in üzerinde yanlış olur mu? “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu