Ekonomi

Havzalar tehdit altında, 2050’de susuzluk bekliyor

Türkiye’ye son 10 yılda 1 milyar TL’lik yatırım yapan Nestlé Waters, su güvenliği konusunda da faaliyet gösteriyor. Nestlé Waters Türkiye Genel Müdürü Michel Beneventi, dünyadaki su güvenliğinin tehlikede olduğunu vurgulayarak, söz konusu alanda yürüttükleri 100 proje için 130 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

Beneventi, bugün dünyada 630 milyondan fazla insanın temiz suya erişiminin olmadığını ve 2,4 milyar insanın kirli su kullanmak zorunda olduğunu vurguladı. 2001 yılında girdiği Türkiye pazarının Nestlé Waters’ın en büyük beş pazarı arasında yer aldığını belirten Michel Beneventi, Nestlé Waters Türkiye’nin Bursa Uludağ Kestel ve Uludağ İnegöl’de iki dolum tesisi bulunduğunu ve Kestel’in dünyanın en büyük üretim tesislerine sahip olduğunu söyledi. yapıya sahip olduğunu kaydetti.

Şu anda beş dağıtım merkezi, 500’e yakın bayi ve 900’e yakın çalışanla hizmet verdiklerini belirten Michel Beneventi, Türkiye’de son 10 yılda 200 olimpik yüzme havuzunu doldurmak için 500 milyon litre su ve bir yıllık yakıt tüketimine eşdeğer enerji tasarrufu sağladığını söyledi. 100 bin kişilik bir şehir sağlandığını açıkladı. Bu yılın nisan ayında Nestlé Pure Life markasının bir litrelik seçeneğinde %50 geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen şişeleri kullanmaya başladıklarını hatırlatan Beneventi, Erikli Su’da da hayata geçirilen projenin 2018’de devreye alınacağını belirtti. 2025’e kadar tüm ödül paketleri.

KARBON NÖTR OLACAĞIZ

Beneventi, 2005’ten 2020’ye kadar şişe başına elektrik tüketimini %38, su tüketimini %30, karbon ayak izini %54 ve plastik ambalaj kullanımını %24 azalttıklarını açıkladı. Beneventi, 2025 yılına kadar tüm ambalajlarımızın yeniden kullanılabilir olmasını, üretim tesislerinde %100 yenilenebilir enerji kullanılmasını, plastik şişelerin %50’sinin geri dönüştürülmüş plastikten yapılmasını sağlayacaklarını ve 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonu hedeflediklerini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu