Ekonomi

JPMorgan’dan korkutan petrol senaryosu: Varil başına 185 dolar seviyesine ulaşabilir

ABD yatırım yatırım bankası JPMorgan dün yayımladığı bir gece, Rusya’da petrol arzının fiyatlarına ulaşmaya devam etmesi halinde Brent petrolünün yıl başına 185 dolardan kapatabileceğini yazdı.

Dün Ukrayna’da işgalinin derinleşeceği endişeleri Brent petrol varil 120 dolar seviyelerine ortaya çıktı. Brent Petrol şu anda 112 dolar seviyelerinde bulunuyor.

RUS PETROLÜ ALICI BULAMIYOR

Bankanın Küresel Emtia Araştırmaları Başkanı Natasha Kaneva ve diğer JPMorgan analistleri tarafından kaleme alınan notta, Rus petrolünün yüzde 66’sının alıcısı bulunta zorlandığ kabul edildi.

Dün Energy Aspects isimli danışmanlık firması konu ile ilgili, “Avrupalıların basit petrolüne uygulama yapılmazken birkaç rafineri ve modern üretim hala üretimde ilerleme yolunda ilerleme ve eğitim ilkelleri karma üretim işlemlerini gerçekleştiriyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Enerji Açısından konusmakla ilgili, “Birkaç gemiyle savaşa göz atmak için Baltık Denizi Bölgesi’nden kaçınıldığı ve Karadeniz bölgesinden görüldüğü gibi” kullanılır.

‘İRAN ARZİNİN ARTMASI İŞE YARAMAZ’

JPMorgan analistleri İran petrolünün basit bir şekilde dönüşüyle ​​ilgili kısa vadeli arzlarından çok büyük olasılıkla dikkat çekmedi.

Analistler ayrıca, “Yaptırımların araçlarında ve enerjiye geçişin acil bir geleceklerinde,’nın Avrupa ve ABD’ye geleceği petrolden gelecek olarak günde 4.3 milyonluk varilinc ile” dedi.

Sözcü’nün derlediği Reuters’ın aktardığı bir başka değerlendirmede ise Commonwealth Bank analistlerinden Vivek Dhar, “Rus petrolündeki güç ve potansiyel ulaşımlar sona erecek olan bitecekleri, İran’ın gerçekleşecek fazladan kaynaklanacak fiyat yolculuğununu telafi edebilir” dedi.

PETROL hoşNDA SON DURUM

Bu sırada, 2015 kazasının hazırlıkları için hazırlanmış planlar İran’dan arzın bekleneceğin düşünülecek. Ancak Çin’deki batılı devletler nedeniyle Rusya’nın petrol geçinin azalacağı endişeleri nedeniyle 110 dolar bandının üzerinde kalmaya devam edecekler.

Dün 120 dolar görünen Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı bugün 112 dolar görünüyor. Dün 118 hızla artıyor ve petrolde 110.83 dolar seviyelerinde.

DOĞRUDAN YANS’ı BENZİN yapmak

2014’ten bu yana en yüksek fiyatlarda petrol fiyatları, Türkiye’de akaryakı fiyatlarının satış bölümündeki birt içinde.

Tamamlanmış petrol ürünlerinden ham petrolden rafine edilenler için büyük fiyatlarda tüm petrol fiyatlarında indirimler. Benzin fiyatları son olarak hafta içi zamlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu