Ekonomi

Kripto para piyasalarında son durum! Bitcoin ne kadar oldu? (27 Eylül 2021)

Kripto para piyasası, geçen hafta Çin’in son yasaklarının yol açtığı türbülanstan hızlı bir dönüş aldı ve Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri geçen haftanın kayıplarının çoğunu bugün telafi etti.

Bitcoin bugün bir gecede 44.000 dolar seviyelerine yükseldi. Bu nedenle Bitcoin, Çin Halk Bankası’nın Cuma günü kripto para borsalarını yasaklamasından önceki seviyeye yakın. Bitcoin şu anda 43.600 dolar civarında seyrediyor.

Ethereum ise 3.100 dolardan geçen haftaki seviyesinin üzerine çıktı.

NE OLDU?

Çin Halk Bankası Cuma günü internet sitesinde kripto para birimleriyle ilgili tüm işlemlerin yasaklandığını ve kripto para birimleriyle ilgili yasa dışı finansal faaliyetlerin cezalandırılacağını duyurdu.

Banka, “Bitcoin ve tether dahil olmak üzere kripto para birimlerinin hiçbiri fiat (fiat) değildir ve piyasada dolaşamaz” dedi ve sınır ötesi sakinlere sunulan hizmetler de dahil olmak üzere kripto para birimi ile ilgili tüm işlemlerin yasa dışı olduğunu belirtti.

Banka ayrıca finansal kurumların, ödeme şirketlerinin ve internet platformlarının kripto para ile işlem yapmasını engelleyeceğini ve kripto para ile ilgili risklerin takibini güçlendireceğini duyurdu.

Öte yandan Çin’in ekonomik planlama ajansı, ülkedeki kripto para madenciliğini ortadan kaldırmanın karbon hedeflerine ulaşmak için önemli olduğunu söyledi.

Kararın ardından Çin’in en büyük kripto para borsaları Huobi ve Binance, yıl sonuna kadar Çin anakarasındaki piyasadan çekileceklerini ve kullanıcı hesaplarını kapatacaklarını açıkladı.

Kaynak: sözcü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu