Ekonomi

Sağlık ve özellikle tamamlayıcı sağlık sigortaları hızla gelişiyor

Özellikle yaşam koşullarının değişmesinin getirdiği yeni riskler sağlık sigortasına olan ilgiyi artırmaktadır. Küresel Covid-19 salgını bunu en iyi gösteren kriterlerden biriydi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre sağlık-hastalık branşında prim üretimi 2020 yılında 2019 yılına göre yüzde 20,8 artarak 10,1 milyar liraya ulaştı. Üstelik bu rakam, salgının seyahat sağlık sigortası üzerindeki yıkıcı etkisine rağmen gerçekleşti. Bu kapsamda tamamlayıcı sağlık sigortalarında prim üretimi yüzde 51,6 artarak 1,5 milyar liraya ulaştı. Bu sigortanın toplam hayat dışı payı yüzde 1,7’den yüzde 2,2’ye yükseldi. Beş yıl önce 2016’da bu pay sadece yüzde 0,6 idi. Yılın ilk sekiz ayında hastalık-sağlıkta 7,9 milyar lira prim geliri, yüzde 21’lik artış ve tamamlayıcı sağlıkta 1,5 milyar lira prim geliri oldu. yüzde 58,6 arttı.

TEKNOLOJİ FIRSATLAR SUNUYOR

Gelişmeleri değerlendiren Monopoli Sigorta Üst Yöneticisi Erol Esentürk, salgının herkese sağlık sigortasının önemini bir kez daha ve yoğun bir şekilde hatırlattığını söyledi. Esentürk sözlerine şöyle devam etti: “Sektör hızla Covid-19’u kapsama alsa da poliçe kapsamını belirlerken pandemi öncesi risk kriterlerinin geçerli olduğunu görüyoruz. Buna rağmen sigorta şirketleri birbiri ardına tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerinde bazı yenilikler yaparak esnek ürünler üretmeye başlamışlardır. Ancak sektör olarak sigortacılık anlayışımızda ve risk bakış açımızda bir revizyona ihtiyaç var. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha şeffaf yönetilen süreçler, sağlık sigortası alanındaki soru işaretlerini ortadan kaldırarak şirketlere poliçe taleplerini hayata geçirmeleri için önemli bir fırsat sunuyor” dedi.

Mercury Insurance CEO’su Kurt Ebik, özel sağlık sigortalarında karşılaşılan en büyük sorunun yaşlılıkta aşırı prim artışı olduğunu belirterek, şu noktaya dikkat çekti: Plan yaparlar ya da bırakırlar.

ÇOCUKLAR İÇİN PAKET

Ayakta tedavi ile ilgili kullanım alışkanlıklarının tamamlayıcı sağlık hizmetlerinde bazen yetersiz kaldığını söyleyen Ebik, “Çocuk statüsündeki sigortalılar için alternatif paketler üretilmesi gerekiyor. Özellikle 0-5 yaş arası çocuklar için 8-10 vaka yetersiz kalmaktadır.

Ek poliçelerin mantığı SGK farklılığına dayandığından bazı branşlarda SGK’ya bağlı hastanelerde tüm branşlara bağlı olmasa bile sadece o branşlara hizmet verilecek alternatif paketler sunulmalıdır.

DOKTORLAR AVUKATLARINI SEÇEBİLİR

Türkiye Barolar Birliği, 16 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan “Tıbbi İhmalde Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurumsal Katkıya İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”in bir maddesi hakkında açtıkları iptal davasının, 2016 yılı Danıştay İdari Dava Daireleri tarafından lehlerine sonuçlandırıldı.

İlgili madde, doktorların ihmal, hata veya yanlış uygulamadan kaynaklanabilecek maddi zararları karşılamak üzere taahhüt etmeleri zorunlu olan mesleki sorumluluk sigortasının uygulanmasında, sigorta şirketleri tarafından belirlenen avukata vekâlet verilmesini zorunlu kılmaktadır. görevlerinin ifası sırasında. Böylece sağlık meslek mensupları mesleki tazminat sigortası ile ilgili konularda istedikleri avukatı seçebileceklerdir.

SBM’NİN ‘DEVİR’ SORUMLULUKLARI GÜNCELLENDİ

Özel Sigortalar ve Emekliliklerin Denetlenmesi ve Düzenlenmesi Kurumu (SEDDK) Resmi Gazete’de “Karayolu kazalarına karışan kişilere sağlanan sağlık hizmetlerine ilişkin tarifelerin tahsiline ilişkin usul ve esaslara ilişkin yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelik” başlıklı bir yasal düzenleme yayımladı. “ve bu hususta devir tutarının belirlenmesi ve takibine ilişkin usul ve esasları yeniden belirlemiştir.

Buna göre, transfer tutarlarının tespiti ve takibine ilişkin iş ve işlemler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından sağlanan güvenli bilgi işlem altyapısı üzerinden gerçekleştirilecek. SBM, transfer tutarlarının zamanında ve eksiksiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na sunulmasına özen gösterecektir. SBM, ilgili kılavuzu SGK’nın görüşünü alarak hazırlayacaktır.

‘SAĞLIK GARANTİSİ’ ARTIK ÖNCELİKLİ BİR KONU

AXA Sigorta, sağlık portföyünün her kesimine hitap etmek üzere sunduğu “Sağlığım İyi” ürünü ile müşterilerinin SGK anlaşmalı özel hastanelerde fark ödemeden hizmet alabileceklerine dikkat çekti.

Özellikle son dönemde, küresel Covid-19 salgınının da etkisiyle yetkililer, insan sağlığının değerini hatırladıklarını ve bunu bir öncelik haline getirdiklerini söyledi. Yetkililer, ürünlerin özelliklerini şu şekilde vurguladı:

– Çok uygun fiyatlarla ve örneğin iki tip poliçede sunulan “Sağlığım İyi” kapsamında bağlı kuruluşlarda hastane bakımı limitsiz olarak yüzde yüz karşılanmaktadır. Sektördeki en geniş bağlı kuruluş ağına sahibiz. Bu üründe yer alan “Sağlıklı Yaşam İndirimi” sayesinde sigortalılar, yıllık sağlık ve bakım masraflarına bağlı olarak zaman içinde yüzde 50’ye varan indirimlerden yararlanabilmektedir.

ÇOK AMAÇLI ‘AXAFIT’

– Her zaman “AXAFit” mobil sistemi ile poliçe görüntüleme, talep gönderme, talep bildirme, çağrı merkezini arama, bağlı kuruluşları görüntüleme gibi standart işlemleri tek bir uygulamadan yapmak mümkündür. Bu uygulamada ayrıca kullanıcılara rehberlik edecek blog içerikleri, en son spor etkinlikleri, iyi yaşam ipuçları, antrenman videoları bulunmaktadır.

– AXAFit’e Covid-19 sürecine özel uygulamalar da dahil edildi. Acil durumlar dışında hastaneye gitmeyi tercih etmeyenler için uygulamaya “AXA Doktor Danışma Hattı” eklendi. Sigortalıların market alışverişi, boyama, tadilat gibi günlük işlerini rahatlıkla yapabilmelerine katkı sağlamak için “AXA Bağımsız Yaşam Hattı”nı da geliştirdik.

ÇOCUKLAR EĞLENCE VE SPOR YAPACAK

Allianz Türkiye’nin “Allianz Motto Hareketi” programında yer alan egzersiz videolarının “YouTube”da açık kaynak olarak çocuklara sunulacağı açıklandı. Dokuz temadan oluşan videolar, evde ve evde hareketleri kısıtlanan çocukların pandemi sürecinde hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamayı amaçlıyor ve içeride ve dışarıda yapılabilecek fiziksel aktiviteleri içeriyor.

Allianz Türkiye Kurumsal İletişim, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Başkanı Bern Özdemir, “Önümüzdeki kış döneminde de tüm çocuklar hem eğlenebilecek hem de spor yapabilecek” dedi.

‘ONLNE TERAPİ’ YAYGIN

Cigna CEO’su Pınar Kuriş, salgın nedeniyle dünya genelinde online terapi ve danışmanlık hizmetlerinin kullanımının yüzde 89 arttığını söyledi. Kuriş, “Evde kendilerini rahat hissedecekleri, mahremiyet ve farkındalık duygusunun etkilenenler tarafından zarar görmediği bir ortamda online hizmet almak” dedi.

‘DUYARLILIĞIMIZ VE FARKINDALIĞIMIZ ARTIRILIYOR’

Katılım Emeklilik’in sağlığı tek çatı altında buluşturan markası Katılım Sağlık’ın prim üretiminde 56 milyon TL, katılım sigortalarında ise %58,4 pazar payı elde ettiği açıklandı.

Katılım emekliliği genel müdürü Ayhan Sincek, “Sağlık bilincimiz ve duyarlılığımız artıyor. Özellikle kurumsal tarafta, özel grup sağlık sigortası kapsamında yönettiğimiz 195 kurumsal müşterimiz ve 45.000 sağlık sigortası poliçemiz ile sektörü derinleştirerek ilklere imza atıyoruz. En esnek, hızlı ve uygun fiyat talebi bizde.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu