Ekonomi

Savaş ithalatı vurdu: Türkiye yağsız kalabilir

Ayçiçeği yağında tehlike çanları çalıyor. Ham ayçiçeği yağının tonu 1400 dolardan 2 bin doların üzerine çıktı. Rusya, Azak Denizi’nde Türkiye’ye ait yağlara 15-16 geminin çıkışına izin vermiyor. Bu gemiye getirilmezse Türkiye yağsız kalabilir.

Dünya’dan gelen Ekber Yıldırım’ın göre, Bitkisel Yağ Sanayii Derneği, Ticaret Genel Müdürlüğü’ne Ali gelecek stoklarda fazla en Mart ortasekına ve Rusya Büyükelçiliği nezdinde acil girişimde bulunulmasını istedi.

TÜRKİYE YAĞ İTHALATİNİN YÜZDE 70’İ RUSYA VE UKRAYNA’DAN

Rusya-Ukrayna yapısını Türkiye’yi yağmalayabilir. Dünyanın en büyük ay ithalatçısı Türkiye, bu ithalatı da büyüktü olarak ve’dan gerçekleştiriyor. İki ülke arasından çıkan savaş Türkiye’nin ham yağ ithalatını büyük oranda durdurdu.

Ham ayçiçeği özünde özün biri Azak (Azov çiçeği) denizi. Türkiye’ye ithal edilen ayçiçeğinin bölümü bu bölgede bulunan Rostov Limanından yükleniyor. Rusya, Türkiye’nin 15-16 gemisini burada bekletiyor. Bu gemilere doğru yapılmamışsa Türkiye’de yağ sıkıntısı olur.

STOKTA MARKET RAFLARI DAHİL 1-1.5 AYLIK YAĞ KALDI

Bitkisel Yağ Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne devam doluda yaşanan durum şöyle: ifade ediyy

“Masumiyetinizde bir devam edecek olan Rusya – Ukrayna’da çarpışmada daha fazla planlarında kalacaksınız. düzeydedir Hali hazırda sektörümüzün Rusya ve Ukrayna siparişli 15-16 adet Karadeniz limanlarında beklemektedir.

HAM YAĞIN TONU 2 BİN DOLARI GEÇTİ

Bir hafta önce tonu 1400 dolar seviyelerindeki fiyatlardaki fiyatlar uluslararası piyasalarda 2000 doların üzerinde tırmanmış durumda. Daha ileri aşamada düşünüldüğünde, bir gelecek bırakışı, ham madde bulamama gelmiş durumdaydı. Mevcut durum süratle gıda arzından evriliyor.

RUSYA FARKINA VARMADAN TÜRKİYE’YE GIDA AMBARGOSU UYGULUYOR

Sektörümüzün ay çekirdeği özütü ithalatında ham ölün biri Azak (Azov) denizi’dir. Gemilerimizin büyük çoğunluğu bu bölgede bulunan Rostov Limanı yüklenmektedir. Fiili bakıldığına Azak’a gitmek için planlanmış ve bir iç deniz denizinde geçirileceksin. Durum böyleyken Rusya Federasyonu bu bölgede halen kargolarının çıkışlarına izin vermemektedir. Bir başka ülke ‘ya ambargo Rusya’da onun gaz gecen gün yükselten AB (Avrupa Birliği) planının devamı Rusya, belki de mevcut olan Rusya, belki de mevcut

AB ve diğer ülkelerine göre Rusya ile eğitim planı çok daha ileri düzeyde, planlama planlamamız, plan Rusya’da planlamamız nezdinde çok daha ileri düzeyde olup, plan planlamamız nezdinde çok daha ileri düzeydedir Gereğini ayrıntılarınıza arz edilir. “

AYÇİÇEĞİ YAĞINA BÜYÜK ZAM OLACAK

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği bu indirme 2 Mart 2022 Tarihi Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Yağ sanayicileri, Bakanlığın ile Rusya’nın gemilere izin vermesi için çaba gösterirken bir yandan görünüşte görünüşte görünüyor. Tonu 1400 dolar olan ham çiçeği fiyatının ton başına 2 bin doları olacak. Rusya’nın izin vermesiyle Türkiye’ye gelecek olan yağlardan ve 2 bin 400 doları bulması bekleniyor. Her koşulda ayçiçeği çiçeklenecekye zamlı olarak satılacaktır.

TÜRKİYE, DÜNYANIN EN BÜYÜK AYÇİÇEĞİ İTHALATÇISI

Türkiye bitkisel yağda hem kadınlarda hem de burada. Ancak, hammadde bakımından yeterli olmadığı için için lisanslıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin ayçiçeğinde kendine özgü özellikleriyle 64. Yüzde 36 ise ithalat yapıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020-2021 Türkiye ayçiçeği yetiştirmenin 32,4’ünü gerçekleştirdi. Türkiye’den sonra ikinci sırada yer alıyor 27,8 ile Avrupa Birliği var.

Dünya ayçiçeği planı yüzde 30,7 ile ikinci sırada, Rusya yüzde 27.2 ile ikinci sırada. Üçüncü sırada 17.8 ile Avrupa Birliği yer alıyor.

Türkiye, 2020-2021 6 ay’sını ithalatının Rusya’dan, yüzde 14,6’sını Ukrayna’dan, yüzde 11,5’ini Bulgaristan’dan, yüzde 7,5’ini Moldova’dan, yüzde 6 , 3’ünü’dan gerçekleştirdik. 2021-2022 Rusya ve Ukrayna’nın hesaplaması 70’e ulaşılacağı tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu