Gündem

43 yıl sonra ‘gazi’ sayıldı

1978’de Suriye sınırında insan tacirleriyle çıkan çatışmada ağır yaralanan ve tedavisinin ardından taburcu edilen Trabzonlu Er Mustafa Tiryaki (64), tüm girişimlerine rağmen gazi sayılmadı.

5 yıl önce baş ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede başından kurşunla vurulmuş halde bulunan ve hukuk mücadelesini kazanan Tiryaki, 43 yıl sonra “gazi” unvanı ve madalyasına layık görüldü. Tiryaki, “Bu onuru yüzümde gururla taşıdığım yara izleri ve kafamdaki kurşunla elde ettim.

Trabzon’un Arsin ilçesinde yaşayan Mustafa Tiryaki, Şanlıurfa Jandarma hudut taburunda görev yaparken 29 Temmuz 1978’de Suriye sınırında kaçakçıların isabet ettiği kurşunlarla yaralandı. Ankara’da 2 ay tedavi gören Tiryaki, daha sonra taburcu edildi. Memleketinde sağlık sorunları devam eden Tiryaki, bir dizi operasyon geçirdi. ‘Gazi’ unvanı için mücadele eden Tiryaki, davaları takip edemediği için sonuç alamadı.

Bir kurşun çıktı

Mustafa Tiryaki, 5 yıl önce baş ağrısı ve görme bozukluğu şikayetleriyle hastaneye kaldırıldı. Tiryaki’nin askerde yaralandığı andan itibaren başının sol ön kısmında kurşun olduğu belirlenirken, risk nedeniyle çıkarılamadı. Raporlarını aldıktan sonra Tiryaki, “gazi” unvanı için yeniden yasal mücadeleye girdi. Tiryaki’ye 5 yıl süren yargılama sonunda yargı kararıyla “gazi” unvanı ve madalya verildi.

“Ölsem de gözlerim açılmaz”

Çok mutlu olduğunu söyleyen Mustafa Tiryaki, “Kendimde haklı olduğumu bildiğim için ondan hiç vazgeçmedim. Ben mücadelemden vazgeçmedim. Bizim zamanımızda askerlik 20 aydı. Askerdeyken arkadaşlarımı öldürdüm. Benim de gazi olan arkadaşlarım oldu ama bana ‘gazi’ unvanı verilmedi. Tanımadığım, kapıyı çalmadığım kimse kalmadı. Türkiye Engelliler Harp Gazileri ve Yetimleri Dul ve Yetimler Derneği’nin avukatları bana çok yardımcı oldular. Getirdikleri davalarla bir gazi olarak onurumu kazandım. Bu onuru yüzümde gururla taşıdığım yara izleri ve kafamdaki kurşunla aldım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu