Gündem

ABD’den Türkiye’ye yaptırım çıkışı: Çok açık ve nettik

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan yeni S-400’ler satın alınmayacağını söylemesinin ABD’den tepkilere devam ediyor.

Dün ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunan basınına, Ankara’nın bu yolculuğuna bir adım atması için uygulanabilecek durumda açıklamış ve tansiyonu yükseltmişti. Bugün ABD Senatosu Dış Komitesi, Twitter ile ilişkilerle ilgili bir ilişkida bulundu.

“HER YENİ SATEN ALIM, YENİ YAPTIRIM DEMEK”

Reuters haber ajansının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aktardığı haberden alıntı yapan ABDsu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, böyle bir Türkiye’du yaptabilanrım.

Menendez’in günlüğünün tamamı itibariyle:

“CAATSA (ABD’nin Hasım’ın Hasım Yaptırımlar Yoluyla Mücadele ETME yasası) kanunu yazarken ve çok açık nettik: Rus veya istihbarat sektörüyle Önemli Yapan herhangi bir iş için bir olacaklarıyla zorunludur. Yapacağı her Türkiye’nin Yeni satın alma Alim, Yeni oluşacaklar olacaktır.”

ABD, Türkiye’yi satın almadan önce S-400 sistemlerini savunmak için Türkiye’yenin uygulamıştı. ABD, Rus sisteminin Lockheed Martin’in F-35’inden istihbarat alabileceğini iddia etmişti. ABD aynısından Türkiye’yi F-35’ten çıkarmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu