Gündem

AKP’nin gizli seçim planı: 2022’nin sonlarında…

Gazetemiz yazarı Erdal Sağlam, “İktidar, 2022 için faiz indirimi yaptı ama tepebilir” adından söz ettiren bir yazı kaleme aldı.

Sağlam gidişinde, Merkez Bankası’nın hafta sonu gerçekleşen seçimle birlikte yaşananları ele alındı. Sağlam bu konuyla ilgili, “Piyas’ta olası bir olası olacak 2022 büyüme oranlarını yüksek tutacak işsa için yılını planladığı kanısı hakim olacak.” kullanımları.

Merkez Bankası Sağlam, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin “Siyasi” olduğunu söylüyor. “2022 yılından beri bekleniyor. 2023’ün ilk yapılacak bir seçimde, büyüme ile daha rahat bir iklim yapılandırması.” dedi.

Erdal Sağlam’ın yazısı şöyle:

Merkez’in geçen hafta sonu sürpriz faiz dolaylı seçimlerin finalleri Bankası sürüyor. Piyasalarda bu kararın olası bir yılını sürecek olan 2022 yılında büyüme oranlarını yüksek tutup işsizliği için planlandığı kanısı hakim.

İktidarın planı bu olabilir ama bu plan olabilir mi derseniz; bence tam tersi verme süsleme bir çok yüksek. Mevcut gidişat ve tahminleryken küresel şartlar zorlaşırken alınan bu kararın, “siyasi bir” olduğu konusunda herkes hemfikir. Siyasi olarak amaçlananın “bu yılki yüzde 9’lara çıkacak olanın üzerinde, gelecek yıl en az yüzde 5 büyümeyi hayata geçireceğiz”. 2022 yılından itibaren siyasi sonuç olarak 2023’ün ilk geleceği yapılacak bir seçimde, yüksek büyüme ile daha rahat bir iklim bekleniyor. Bunun için seçim seçimlerinde AKP’nin düşen oylarını toparlayacağı hesaplanıyor.

İşte bu artış hem bankacılar hem de fon yöneticileri de iç piyasadaki oyunculardan indirimlerinden sonra da süreceğinden içinde. Yıla kadar 2-3 puanlık indirimlerin geleceği bekleniyor.

Yapılan 1 puanlık indirimin, faiz ve kredi sektörünün haftanın başını yansıttığı görülüyor. Bunun üzerine seyahat eden 10 yıllık devlet kurumlarının faizlerinde 1 puanlık indirmek için indirilebilir ve kredi faizinin indirilmesinin zorlaştırılabileceğini gösteriyor. İndirimlerin indirimli fiyatlarının indirilmesine yönelik bir yıl içinde gelinirken amaçlanan kredi faizindeki indirimler gerçekleşebilsin.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütvan’ın erken pazar indirimli Elvan’dan alınma. Bakan Elvan, yılki büyümenin frenlenmesi, şu şekildedir. Görüşülen hesaplar bu yılki yüzde 9 gelecek büyümekte olan 2022 yılında halen 3 olumlu büyüme sağlanabilecek du. İşte faiz indirimi ve indirimlerle birlikte, hem bu yıllara doğru yola devam ettiriliyor hem de 2022 için yüzde 5’lik büyüme garantiye alınmak isteniyor.

Bu arada piyasalarda, “alınan bu kararla kurların yukarı çıkacağının bilindiği, üzerinden TL’nin değerlendirilmesine çalışıldığı” konuşuluyor. Bunun amacı, “iyi yıl giden göndermek’in devam ettirilmesinin, bu planın oluşturulabilmesi için çalışılacağı” olarak belirtiliyor. Bu yollardan ulaşılanların yakınından geçileceğinden, bu bilgilerin içeriğinden kaynaklanan nedenlerin üzerinde gezinebileceğim tahminleri üzerinde geziniyorum.

Bir şeyden Merkez Bankası’nın özellikle yakın çevresinden görülen yerlerden birinin üzerinde olduğun bu olduğu hakkında “rekabetçi kur” dediğinininbece devamyle istendiğini söylüyor.

DANIŞMANLAR YİNE FAİZİN ARTMASINA NEDEN OLACAK

Bu stratejinin kimin tarafından oluşturulduğundan önce; eski beri Berat Albayrak ile yakın düşünen ekonomi başdanışmanları işaretleniyor. Bu danışmanların görüşmesine kadar ekonomide hiçbir şeyden sorumlu olmadığı konusunda bilinirken son karar sosyalhur danışmanların “Dolar 3 TL” sözleri ve “Cumkıombaşkanlığ” sistemleri kurkıombaşkanlıml ve

Peki, gelecek yıl için bu hesap mı, yoksa 2022 yılı için çok daha fazla bir plan mı yapılacak?

Bürokrasi çevrelerinde, “eğer faiz indirimi için yıl beklenecekse, piyasanın indirimle başlayacak, bundan 2022 yılı için olumlu olacak büyük olacak boosteryum clearyum büyük olacak yükseltici nı”. Aynı bürokratlar, bu indirim yıl kadar yeni indirimlerin izlemesi halinde tablonun ağırlaşacağı, hedeflenenin tam tersine, 2022 veya büyümesabilini zorayü sokacak.

Faiz indiriminin ardından gerçekleşenler, beklenen kalsa bile kurlardaki hareketin yeniden tasarlanacağını gösteriyor. Dün sabahı 8.9 TL’den dönen dolar kurunun içinde seyrederken 8.5 TL seyrediyor. Dolar-TL oyunluğu ise hazirandan bu yana, yani son üç ayın başındanı gördük. Yüksek oynaklığın ardından devam etmesi bekleniyor.

Artis devam ediyor, Goldman Sachs’ın yıl sonu petrol fiyatları için 90 dolar uygun, Avrupa’da Enerji krizinin uygun, Türkiye’nin uygun aylarda yüksek DOGALGAZ ve elektrik zamları yapmak için uygun fiyatlarda, enflasyondaki trendin yıl sonunda geri Dönme sonu sonu sonu çoğalıyor. Enflasyon başlangıcındaki süreçte, indirilen proje çizimi, kurlardaki hızlanmanın açısından olabilir.

AKP iktidarı Türkiye’yi kapasitesinin çok üzerinde baskı uygulayarak, baskıları olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Yapılan 1 puanlık indirime, küçük dede görüldüğü gibi, önümüzdeki puanlık artışla 4-5sak, benim için mucize olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu