Gündem

Covid-19’a yakalanan 500 hastanın yüzde 10’unda kalp yetmezliği saptandı

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu şehir hastanesinde koronavirüse yakalanan 500 hastanın %10’unda yeni kalp yetmezliği tespit edildi. Kardiyolog Dr. Aykut Demirkıran, “Hastanemizde yaptığımız çalışmada 500’ün üzerinde hastayı incelememiz sonucunda hastalarımızın %10’unun yeni başlangıçlı kalp yetmezliği yaşadığını tespit ettik. Ayrıca kan değerlerinin çoğu vakada arttığını tespit ettik. troponin ara, kalp kası iltihabı veya kalp krizi durumunda normaldi. “ dedi.

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Daire Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aykut Demirkıran, dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu, Şehir Hastanesi’nde koronavirüse yakalanan hastalar üzerinde uzmanlar tarafından yapılan incelemede, 500 hastanın yüzde 10’unda yeni başlangıçlı kalp yetmezliği tespit edildiğini söyledi. Koronavirüsün ciddi kalp hasarına yol açabileceğini belirten Demirkıran, kalp yetmezliğine ve kalp kası iltihabına neden olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Koronavirüs kalbe ciddi zararlar veriyor, çeşitli mekanizmalara neden olabiliyor.

Ayrıca hastanemizde yaptığımız bir çalışmada 500’ün üzerinde hasta muayenesi sonrasında hastalarımızın %10’unda yeni başlayan kalp yetmezliği olduğunu saptadık.

Bu hastaların çoğunda troponin dediğimiz kan değerlerinin normal olduğunu, bunun da kalp kası iltihabında veya kalp krizinde arttığını bulduk. Yani troponin değeri yükselmez, kalp kasında iltihaplanma veya kalp krizi belirtisi olmaz ancak hastada kalp yetmezliği gelişir.

‘EDEBİYATTA BİR İLK’

Demirkıran, koronavirüs nedeniyle kalp rahatsızlığı olan hastalara da kalp bakımı uyguladıklarını açıkladı. “Hastanemizin yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalarımıza düzenli olarak ekokardiyografi yapıyoruz. Ekokardiyografi işleminde kalp yetmezliği bulguları tespit edersek, hastada semptomlar da varsa kalp yetmezliği tedavisine başlıyoruz.

Bu geçici kalp yetmezliği grubunda, kalp yetmezliği tedavisine başladıktan sonra hastaların genel durumunda iyileşme ve nefes darlığında azalma saptadık. Elbette Covid tedavisinde bu hastalar için Favipiravir dediğimiz tedavimize düzenli olarak başlıyoruz. Kalp yetersizliği tedavisi başlandıktan sonra hastaların genel durumlarının düzeldiğini, başlangıçta troponin değeri yükselmemişse bir ay sonra tüm kalp fonksiyonlarının düzeldiğini saptadık. Yani bu oluyor, literatürde ilk oldu“dedi.

‘COVID HASTALIKLARINDA KARDİYAK DEKOMPENSİYONU DİKKATE ALMALIYIZ’

Covid-19 hastalığının özellikle hastanın troponin değeri artmazsa kalp yetmezliğine neden olduğunu belirten Dr. Aykut Demirkıran şunları söyledi:

“Hastalar kalp yetmezliği tedavisi ile iyileşiyor. Çoğu zaman bu hastalarda kalıcı kalp fonksiyon bozukluğu tespit etmiyoruz. Örneğin 55 yaşında bir hasta acil servisimize ve ardından yoğun bakım ünitemize yatırıldı. . ciddi nefes darlığı olan ünite.Ekokardiyografide sol ventrikül fonksiyonu yüzde 35 idi ama hastanın daha önceki öyküsünde kesinlikle kalp yetmezliği, kalp hastalığı, koroner kalp hastalığı yoktu.Tabii ki bu ilk hastalarımızdan biri, şaşırdık kaldı böyle bir klinik olmadığı için kalp yetmezliği vardı. Koroner anjiyografi de yaptık.

Hastamızın damarları tamamen normaldi. Daha sonra bu hastaya kalp yetmezliği tedavisine başladık ve 18. günde tamamen normale yakındı. İlk ayda hastamızın kardiyak fonksiyonları, ekokardiyografide enjeksiyon fraksiyonu dediğimiz kardiyak fonksiyonu gösteren belirteçler ve kalp kırığı tamamen normal değerlerine döndü. İşte böyle. Bu, Covid hastalığının geçici kalp yetmezliğine de neden olduğu anlamına geliyor. Covid hastalarımızda kalp yetmezliğini mutlaka göz önünde bulundurmamız gerekiyor.”

‘FAZLA ARIZA YOK’

Demirkıran, Kovid-19’a yakalanan bir kişinin kendisini kalp yetmezliğinden nasıl koruyabileceğine dair bir tartışma olmadığını kaydetti. “Öncelikle kalp yetmezliği düşünülmeli. Özellikle nefes darlığı olan hastalarda ekokardiyografi bakılmalıdır. Daha sonra kalp fonksiyon bozukluğu varsa kalp yetmezliği tedavisi hastamıza eklenmelidir. Nefes darlığı olan hastalarımız servise başvuran, daha az nefes darlığı ve daha az şikayeti olan hastalardan her zaman daha yüksekti. dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu