Gündem

Evrenin ilk yıllarında oluşan iki galaksi keşfedildi

Kazara keşif, 13 milyar yıldan daha önce, evrenin doğumundan sadece 800 milyon yıl sonra oluşan galaksileri ortaya çıkardı.

Bağımsıztarafından bildirildiği üzere; Bilim adamları, bu keşfin, toz perdeleriyle kaplı diğer eski gök cisimlerini bulmalarına izin vereceğini umuyor.

Japonya’daki Waseda Üniversitesi Bilim ve Mühendislik Araştırma Enstitüsü ve Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’nde gökbilimci Yoshinobu Fudamoto liderliğindeki araştırmacılar, aslında parıldayan yakın gökadaları inceliyorlardı.

Bu arada ekip, söz konusu iki galaksiden gelen şaşırtıcı spektral sinyalleri yanlışlıkla tespit etti. Bilim adamları, bu tür sinyallerin ultraviyole ışığında çok daha parlak göründüğünü söylüyor.

Ekip tam da bu nedenle Şili’de Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA) teleskopunu kullandı.

Çünkü binlerce ışıkyılı uzaklıktan gelen bulanık emisyon desenleri, uzak kızılötesi dalga boylarına duyarlılığı sayesinde yalnızca ALMA tarafından algılanabiliyordu.

Gökbilimciler, bu teleskopla bulanık sinyalleri inceleyerek, sonunda bunların aslında kalın toz bulutlarının arkasında gizlenen, önceden bilinmeyen iki gökada olduğunu keşfettiler.

Fudamoto ve ekibi, yeni galaksilere REBELS-12-2 ve REBELS-29-2 adını verdi. Bu isimler, ALMA ile Re-ionization Era Bright Emission Line Study (REBELS) adlı bir araştırma projesinden gelmektedir.

Keşif, binlerce ışıkyılı uzaklıktaki her 5 galaksiden birinin toz bulutlarının arkasına gizlenebileceğini ortaya koyuyor.

Fudamoto ve meslektaşları, “gelecekte bu tür kaynakları tespit etmek için geniş çaplı taramaya ihtiyaç olduğunu” söylüyorlar.

ALMA EVRENİN GEÇMİŞİNDE KAPIYI AÇIYOR

Uzak galaksilerden gelen ışık, ancak milyonlarca yıllık yolculuktan sonra Dünya’ya ulaşabilir. Bu, bu galaksileri gözlemleyen insanların aslında yalnızca geçmişi görebilecekleri anlamına gelir.

Evrenin ilk anlarına tanık olmak da çok uzak gök cisimlerini inceleyerek mümkün olur.

Uzmanlara göre ALMA, tozlu ortamlara rağmen ilk yıldızların ve galaksilerin oluştuğu “kozmik şafak” olarak bilinen bu antik nesneleri ortaya çıkarabilir.

Fudamoto, “Şimdiye kadar, evrendeki ilk galaksiler hakkındaki bilgimiz, esas olarak Hubble Uzay Teleskobu ve ultraviyole ışınlarını inceleyen büyük yer tabanlı teleskoplarla yapılan gözlemlere dayanıyordu” diyor.

Ancak son zamanlarda, gökbilimciler ALMA’nın uzak galaksileri milimetre altı dalga boylarında inceleme konusundaki eşsiz yeteneğinden yararlanmaya başladılar.

Hakemli bilimsel dergi Nature’da yayınlanan keşfin arkasındaki ekibe göre, bu ilerlemeler, toz örtüleri nedeniyle Hubble’ın görüşünden kaçan galaksileri incelemek için faydalı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu