Gündem

Google ile AB karşı karşıya: 4 milyar avroluk ceza

Avrupa Adalet Divanı bünyesinde yer alan ve AB’nin en yüksek mahkemesi Lüksemburg’da bulunan AB Genel Mahkemesi, bu hafta Avrupa Komisyonu’nun kararına karşı ABD merkezli Google’ın açtığı davayı görüşecek. .

2016 yılında AB, Google’ı Android işletim sistemiyle piyasaya hakim olmak ve rekabet kurallarını ihlal etmekle suçladı. Suçlama, Google’ın kendi aramasını ve Android cihazlarda yüklü diğer çeşitli uygulamaları sunması ile başladı.

AB soruşturması, Google’ın çeşitli cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerin Google aramayı, Play Store’u ve Chrome tarayıcıyı önceden yüklemeye zorladığını ve bazı telefon üreticilerine Google aramayı önceden yüklemişlerse ödeme yaptığını ortaya çıkardı.

2018’de AB, Android işletim sisteminde pazar hakimiyetini kötüye kullandığı için Google’a 4,34 milyar avro para cezası verdi. Google, söz konusu cezaya itiraz ederek adli işlem başlatmıştır.

AB Genel Mahkemesi’ndeki davanın bir yıl sürmesi bekleniyor. Kararın ardından dosya yasallık kontrolü için Avrupa Adalet Divanı’na götürülebilir.

DİĞER AB CEZALARI

Google, arama motorundan yararlandığı ve “alışveriş” hizmetleri üzerinden alan adını kötüye kullandığı için 2017 yılında Avrupa Komisyonu tarafından 2,4 milyar Euro para cezasına çarptırıldı.

AB, AdSense “reklam hizmetinde” pazar hakimiyetini kötüye kullandığı için 2019’da Google’a 1,49 milyar Euro para cezası verdi. Bu nedenle AB, Google’a 2017 ile 2019 arasındaki davalarda toplam 8 milyar Euro’dan fazla para cezası verdi.

AB Komisyonu, AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketleri sektörlerinde rekabete aykırı bir durum varsa denetleme yetkisine sahiptir.

AB Komisyonu bahsi geçen incelemede rekabet veya antitröst yasalarının ihlal edildiğini tespit ederse, bunu sona erdirir ve şirketlere yüksek cezalar uygular.

İşletmeler, AB mahkemelerinde para cezalarına itiraz edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu