Gündem

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem toplantısı artık TBMM’de yapılacak

Muhalefet partileri, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem”in altyapı çalışmalarını ortak bir bildiride toplamak istiyor. Şimdiye kadar iki kez bir araya gelen 6 muhalefet partisinin liderleri, bir sonraki toplantıların Meclis’te yapılmasına karar verdi. Ekim ayında yapılacak olan yönetim sistemi konusunda anlaştıklarını, belirlenen ilkelerin protokole dönüştürülmesini istediklerini ve bunun önünde hiçbir engel bulunmadığını vurguladı. hazırlanacak ve yapılacak iş bu metne göre modellenecektir.

İYİ Parti Adalet ve Hukuk Politikaları Başkanı Erdem, ANKA’ya yaptığı açıklamada, “Ortak paydada hareket etme kararı aldık” dedi.

“GENEL CUMHURBAŞKANLARININ ONAYI İLE HALKA AÇIKLANABİLİR”

Erdem dedi ki:

“İkinci toplantıyı yaptık. Ortak paydada hareket etme kararı aldık. Tüm partilerin ortak paydası Parlamenter Sistem, daha doğrusu Türkiye’nin kuvvetler ayrılığı. Yani hepimiz bu tek rejimin, Başkanlık Sisteminin olduğunu düşünüyoruz. Hükümetin seçimlerden sonra çıkması lazım.Bunu daha önce duyurmuştuk, ittifaka dahil olmayan ve daha sonra kurulan diğer iki partinin hukuk işleri başkanları bu toplantılara katıldılar ve görüşmeye devam edeceğiz. Bir sonraki toplantılarda ve ilkelerin bütünlüğü için kamuoyunun anlayacağı bir metin hazırlayacağız, bunlar da öyle.Genel başkanların onayı ile büyük ihtimalle genel başkanlar bunu kamuoyuna açıklayacak.

“BİZİ BİRLEŞTİREN MİLLET”

Muhalefet partileri olarak çok değerli ortak paydamız var. Bu tartışmaları yapıyoruz ve bu ortak payda üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye’ye çok para kaybettirdiğini, ekonomiyi mahvettiğini, dış politikada büyük hatalar yaptığını, eğitime, turizme, orman yangınlarına ve Türkiye’deki her türlü soruna müdahale edemediğini söyledi. düşünebilir. Senin iradene ve kararına bağlı. Dolayısıyla Türkiye yönetilemez. Biz altı parti olarak tüm bunların sebebinin tek adam rejimi olduğunu bildiğimiz için, bunu değiştirmek için ortak paydada bir araya geldik. Nitekim Millet İttifakını bir araya getiren milletin kendisidir. insanların isteği. Çünkü millet artık Türkiye’nin bu sisteme katılmayacağını biliyor.”

“MAKALELERİ DEĞİL İLKELERİ AÇIKLAYALIM”

Henüz imza atılmadığını belirten Erdem, şunları kaydetti:

“Bir imza atılacaksa, cumhurbaşkanları yapacak. Muhtemelen maddeleri değil, ilkeleri önereceğiz. Çünkü maddeye girdiğinizde anayasa maddelerini yazmış olacaksınız. Ama anayasayı ondan sonra yazacağız. vasiyetten sonra seçim şimdi o maddeler hangi esaslara göre yazdığımızın protokolünü ortaya çıkaracağız ama biz iyi parti ve chp olarak temel prensiplerinde ne farkederiz. baktığınızda, Gelecekte (Parti) önemli bir ayrım yok.Yakında DEVA (Parti) açıklayacak, muhtemelen temel ilkelerde aynı şeyleri söyleyecekler.Bu altı partinin içinde bu maddelerin her birinin bir felsefesi var. Bir temel. Bütün bu temellerde bir birlik vardır. Ben buna ortak payda derim.”

“CUMHURBAŞKANI KESİNLİKLE PARTİSİZ OLACAK”

Erdem, hangi ilkelerin vurgulandığını şu sözlerle açıkladı:

“Mesela Cumhurbaşkanı tarafsız olacak. Cumhurbaşkanı kesinlikle ve kesinlikle partisiz olacak. Meclis tamamen güçlü olacak. Muhalefet partilerinin de meclis komisyonlarında etkili olabilmesi için kurallar koyacağız. En önemlisi de şudur. Denetim ilkesi Birçok kurumun hesapları Sayıştay’ın kontrolü dışındadır.Devletin ihmal ettiği bir mali sistem vardır.Yargımız üzerinde güçlü bir siyasi baskı vardır.Yani, yargı tamamen bağımsız olmadıkça, halkın iradesini tam olarak temsil eden meclisin etkin olmadığı ve cumhurbaşkanının da tarafsız olduğu bir ülkede ne toplumsal barış, ne ekonomi, ne de ekonomi iyi olacak. -Hukuk kurmak, ülkeye ekonomik refah getirmek, toplumsal barışı sağlamak, milleti düşünmek”.

“EN TEMEL AYRIMCILIKTA ORTAK ŞEYİ SÖYLEMEK”

Erdem açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bir yandan Türkiye’nin mevcut durumundan memnun olan, ‘Böyle devam etsin’ diyen ve bireysel otoritesini daha da artırmak isteyen partiler, öte yandan bu ülke artık böyle değil, yapamazlar. Bu düzeni bir gün bile getirse vatandaşlar perişan oluyor, “Ülke perişan, bir an önce değiştirmeliyiz” diyenler. Şimdi DEVA ve Futuro aynı şeyi söylüyor. Öyleyse ortak olanı söyleyelim. En temel ayrımda ortak nokta diyelim. Bu işe örneğin anayasal birlik diyebiliriz. Peki seçim ittifakında seçim ne? “” Ama DEVA ve tabii ki Geleceğin Partileri’nin ve siyasi oluşumların seçkin başkanları bunu biliyor. Partilerimizin liderleri ve siyasi oluşumlarımız bunu biliyor. Bunlar ileride tartışılacak şeyler. Elbette, umuyoruz”.

“BU ÇAĞRIYI YAPIYORUM”

Gelecek Partisi ve DEVA liderlerine seslenen Erdem, “Ben bu çağrıyı yapıyorum, diyorum ki ortak paydamız var, bu zeminde birleşebiliriz, birlikte çalışabiliriz. Seçim zamanı olarak ittifakta birlikte olacağımızı ümit ediyoruz. yaklaşımlar.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu