Gündem

Hürriyet gazetesinde işten çıkarılan gazeteciler 2 yıldır haklarını alamıyor

2019 yılında Hürriyet Gazetesi’nden TGS’ye katıldığından bu yana 45 gazeteci hak mücadelesini sürdürüyor. Eski Hürriyet çalışanlarının davası İstanbul’daki 40. İş Mahkemesi’nde devam etti.

TGS gazetecileri, avukatları ve yetkilileri; duruşma öncesi Bakırköy Adliyesi Bahçelievler ek binası önünde basına açıklama yaptı. Muhabirler, “Artık adalet istiyoruz. Patronu değil, sarayı değil çalışanı koruyan adalet” yazılı pankartlar taşıdı.

“KURUMLAR SADECE BAKARAK ANAYASA’YI KORUMAK ZORUNDADIR”

Basın toplantısında konuşan TGS Başkanı Gökhan Durmuş şunları söyledi:

“İki yıl önce TGS’ye üye oldukları için işten çıkarılan Hürriyet gazetesi çalışanları adalet arayışlarını sürdürüyor. Anayasal sendikal hak işten çıkarma gerekçesi ama Anayasayı korumakla görevli kurumlar izliyor. kanunları çiğneyen patronlar bu adaletsizliğe ortaktır.Daha iyi çalışma koşulları, daha iyi ücret ve iş güvencesi talepleriyle sendikamıza üye olan Hürriyet Gazetesi çalışanları “iş” gerekçesi ile işten atıldı. .

“MÜHENDİS, KAMYON ŞOFÖRÜ, TİPOGRAFİDE UZMAN”

Gökhan Durmuş, Hürriyet Gazetesi’ne işten atılan 45 kişi yerine diğer Demirören Grubu şirketlerinde çalışan üst düzey yöneticiler dahil 200 kişinin işe alındığını belirterek, şunları kaydetti:

“Peki 45 kişinin işten çıkarıldığı bu süreçte Hürriyet’te kaç kişi işe alındı ​​biliyor musunuz? Yaklaşık 200 kişi. Onlar kim? Demirören Grubu’nun diğer şirketlerinde çalışan kişiler. Örneğin Likitgaz’da makine mühendisi ve bölge müdürü olarak 19.000 TL maaş alan kişi, Hürriyet matbaasında asgari ücretle çalışan bir tır şoförü olarak gösterildi.

Örneğin Demirören’de genel müdür yardımcısı ve insan kaynakları grup başkanı olarak 22.000 TL maaş alan kişi hem Bağcılar hem de İzmir matbaalarında asgari ücretle çalışan uzman olarak gösterildi.

Denizli Demirören’de muhasebeci olarak çalışan bir kişi Smyrna matbaasında asgari ücretli şoför olarak listelendi. Kayseri’de LPG tüp distribütörü olarak çalışan 3 kişi Ankara matbaasında uzman olarak gösterildi. İstanbul’da tüp dağıtımı yapan 36 kişinin matbaada uzman olarak çalıştığı da gösterildi.

Bu insanların ortak noktası ne biliyor musunuz? Kimler ne iş yaparlarsa yapsınlar tam zamanlı olarak çalışırlar. O kadar yetenekliler ki İK yöneticisi olarak çalışıp aynı anda İstanbul ve İzmir matbaalarında çalışabiliyorlar.

Kendini işine adamış ve kendine yeten bölge müdürümüz aynı zamanda tır şoförlüğü de yapmaktadır. Bunların belgeleri ve daha birçok örneği bu binadaki arşivlerde bulunmaktadır. Açıktan ve alenen yapılan bu usulsüzlüklere karşı sendikamızın yetkisi gasp ediliyor, seyirci kalıyor. 45 arkadaş kovuluyor, izliyorlar. Adalet istiyoruz, sadece adalet. Patronları kollayan değil, işçinin alın terini koruyan adalet ».

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu