Gündem

İzmir Şehir Tiyatroları 1 Ekim’de perde açıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i evrensel bir kültür ve sanat merkezi haline getirme vizyonuyla kurulan İzmir Şehir Tiyatrosu, 70 yıllık bir aradan sonra 1 Ekim’de perdelerini açıyor. İzmir Büyükşehir (İZBBŞT) tiyatrolarının genel sanat yönetmeni Yücel Erten’in uyarlayıp yönettiği Türk tiyatrosu tarihinin en önemli tiyatro gösterilerinden Azizname, zmir Devlet Opera ve Balesi Alhamra’da gerçekleşecek. Aşama 1-3 Ekim. Azizname gösterisi, pandemi ve sınırlı seyirci pratiği nedeniyle üç gün sürecek gala etkinliğinin ardından 6 Ekim’den itibaren İzmir Sanat’ta İzmir seyircisiyle buluşacak.

“ÇOK GURUR DUYUYORUZ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehir tiyatrolarının perdesinin açılması konusunda çok heyecanlı olduğunu belirterek, “İzmir’in yıllardır beklediği şehir tiyatroları açılış aşamasına geldi. İzmir’de yedi sanat dalında sadece tüketen değil üreten ve yeni okulların doğmasına olanak sağlayacak bir iklim oluşturmaya karar verdik. Şehir Tiyatroları bu hedef için çok önemli bir unsur” .

“ANINI YAŞAYACAĞIZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Danışma Kurulu Üyesi ve Sanat İletişim Müdürü Prof. Dr. Başkan Soyer de Hülya Nutku’nun ölümünün derin üzüntüye neden olduğunu belirterek, “Ömrünü İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne adayan Hülya hocamız, tiyatro, İzmir şehrinin tiyatrolarının oluşmasında emeği geçen çok önemli ve değerli bir insandır.Her sahnede emeği geçen ve yanımızdaydı.Umarız 70 yıllık bir hayalin gerçekleştiğini görmüş ve bu hayali gerçekleştirmiştir. galada bizimle… Ama İzmir şehrinin tiyatrolarının perdelerini açık tutarak onun anısını yaşatacağız” dedi.

1946’DAN BUGÜNE

1946 yılında tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmen Avni Dilligil’in yönetiminde başlayan ve dört yıllık serüvenine son veren şehir tiyatroları, zaman zaman yeniden canlansa da girişimler sonuçsuz kaldı. 1989 yılında Prof. Dr. Özdemir Nutku, Şehir Tiyatroları adını şehir hayatına geri getirmeye çalıştı. Ancak bu çabalar Mobile Truck Theatre uygulamasıyla ancak iki yıl dayanabildi.

Tunç Soyer’in seçim vaatleri arasında yer alan Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü duyurusu ile duyuruldu. Yarışma sonucunda logosu belirlenen Şehir Tiyatroları, titiz bir inceleme sürecinin ardından personelini eğitti. Smyrna şehir tiyatroları, Yücel Erten’in deyimiyle “tiyatro geleneğine göre” Ekim ayında perdeyi açıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu