Gündem

Konya Ovası’ndaki yüzey yarıkları yerleşim yerlerine ulaştı

Konya Ovası’nda son yıllarda hızla büyüyen obruk oluşumlarının yanı sıra sığ çatlaklar da sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Küresel ısınma, aşırı su kullanımı ve kuraklık nedeniyle akifer seviyesinin düşmesi, toprağın çökmesine ve yüzeyde deformasyona neden olur.

Yeraltı suyu seviyesinin düşmesine bağlı olarak oluşan yarıklar, İç ve Batı Anadolu havzalarının önemli sorunlarından biri haline gelmiştir.

Konya’nın Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde son aylarda gözlenen yüzey bozulmaları, yerleşim yerlerinde ve yapılarda deformasyonlara neden oluyor.

Akşehir havzasında Tuzlukçu’da gözlenen çatlaklar mahalle sakinlerini de endişelendiriyor.

YÜZEY ÇATLAKLARI OLUŞUR

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya ovasında obruk oluşumları üzerine yapılan araştırmalarda gözlenen yüzey çatlaklarının her geçen gün arttığını söyledi.

Yeraltı suyu seviyesinin düşmesi sonucu oluşan yarıkların bazı kırsal mahalleleri de tehdit ettiğine işaret eden Eren, şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan itibaren aşırı su kullanımı ve küresel ısınma nedeniyle yeraltı sularında önemli azalmalar başlamıştır. Yeraltı suyu seviyelerinin düşmesinin göstergesi farklı toprak sıkışmalarına bağlı yüzey deformasyonudur. ‘İç ve Batı Anadolu, Tuzlukçu, Akşehir, Aksaray’da görüyoruz. , Karaman, Niğde, Bolvadin, Manisa ve Aydın. Bunları yüzey deformasyonları, yeryüzünde 1.5-2 metreye kadar düşey kaymalar oluşturan yüzey fayları, bazen genişliği 1.5-2 metreden büyük yüzey çatlakları olarak gözlemliyoruz.”

“EVLERDE HASAR VAR”

Kapalı Konya havzasının kenarlarında yüzeysel fayların bulunduğunu kaydeden Eren, şöyle devam etti:

“Tuzlukçu ilçesine bağlı Çöğürlü semtinde hepsini inceleyemedik ancak 400 metrelik kısımda yüzey deformasyonları tespit ettik. Burada köyün komşu kesiminde yerleşimin içinden geçerek oluşmuş. Hasara ve açılmaya neden olmuştur. evlerde.. Vatandaşlar ayrı bir duvar köpürtmeye çalıştılar.Bu durum onlarca yıldır devam ediyor.Tek yol akiferleri belli bir dengede tutmak ve su seviyesinin düşmesini önlemek.Bu amaca ulaşabilsek de bugün. , kalıcı deformasyon oluşturduğu için 10 yıl devam eder.Bu çatlakların oluştuğu yerlerde binalarda sürekli deformasyon meydana gelir.Karapınar ve Çumra Adakale’deki gözlemlerimizde yılda 5-10 yıl sürer.Santimetre düşey çökme tespit edilir.Rezervuarlarımız akiferlerin azalmasıyla kelimenin tam anlamıyla çöküyor.Bu sorun İç Anadolu’nun tüm havzalarında var. ve batı. Çok fazla oturmanın olduğu yüzey deformasyonlarıyla sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu yarıklar, küresel ısınma, aşırı ve yanlış su kullanımı., Su israfı Bu durum yeraltı su seviyesinin aşırı düşmesine neden olur. Bu da zeminin farklı sıkışması nedeniyle yüzey deformasyonlarına neden oluyor” dedi.

YILDA 5-10 METRE YERALTI SUYU ÇEKİLMEKTEDİR

Tarımda artan su kullanımı ile azalan su seviyeleri, kuraklık, küresel ısınma ve şehirleşmenin etkili olduğuna işaret eden Eren, şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan önce yeraltı suyu seviyesindeki düşüş 1 metre iken şimdi 5-10 metreden fazla düşüşler görüyoruz. Bu oran son on yılda daha da arttı. Hızlanmaya devam edecek gibi görünüyor. Bunlar da var. kısmen obruklarla ilgili.Çapı olmasa da yeni obrukların oluşmasına da neden oluyor.Depremle ilgisi yok.Emirgazi’de 3 kilometre, Tuzlukçu’da 2 kilometre uzunluğunda yarıklar var.Bu yıl daha çok açılma var. Emirgazi ilçesinde son günlerde çatlakları oluşturan yağmur değil.Zayıf bölge Yağmur sadece acil durumunu hızlandırır.Yani yağmur suları yüzeye yakın çatlaklardan kolayca süzülür ve şekil verirler. , görünümü kolaylaştırıyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu