Gündem

Mersin Şehir Hastanesi’nde ticari faaliyet yürüten şirket kira ödememiş

Sağlık Bakanlığı Sayıştay’ın 2020 yılı denetim raporunda Mersin’de bulunan şehir hastanesinde ticari faaliyette bulunan şirketin, belirlenecek kira tutarının vadesi geçmiş olması nedeniyle kirayı ödemediği tespit edildi. ödemeye karar verilmedi. Hastanenin ticari alanlarının iklimlendirilmesine ilişkin masrafların da İdare tarafından ödendiği tespit edildi.

Raporda konuyla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“ŞİRKETİN YÖNETİME ÖDEME YAPMADIĞINI ÖĞRENDİK”

“Şirketin Mersin Şehir Hastanesi’ndeki ticari faaliyetleri için İdare’ye ödeme yapmadığı ve ticari alanların iklimlendirilmesine ilişkin masrafların İdare tarafından ödendiği tespit edildi.

Ticari alanların, hizmete açılan şehir hastanelerinin uygulama projelerinden sorumlu şirketler tarafından yönetileceği belirlenmiş olmakla birlikte, İdare tarafından görevli bazı şirketlerin bir alanda ticari faaliyette bulunduğu tespit edilmiştir. uygulama projesinde belirtilen alanlardan fazla ise kullanım ücreti revize edilmemiştir.

Yapılan incelemede, hizmete açık olan şehir hastanelerinden sorumlu şirketin kullandığı mevcut ticari alanların, İdare tarafından onaylanan uygulama projelerinde yer alan ticari alanlardan daha üstün olduğu tespit edildi. Şehir hastanesi sözleşmeleri kapsamında görevlendirilen firmaların İdare tarafından onaylanan uygulama projelerine göre hareket etmeleri gerekmektedir. Ancak onaylanan uygulama projelerinde yer almasa da bazı alanlarda ticari faaliyetler firmalar tarafından yürütülmektedir. Ayrıca ihale aşamasında görevlendirilen firmaların tekliflerinde yer alması gereken hususlardan biri de ticari alanlardan elde edilecek gelirler ve bu gelirlerin ihale kapsamındaki kullanım bedellerinin ödenmesine etkisidir.

Emanet edilen şirketler, uygulama projelerinde belirtilen ticari alanlardan daha büyük bir alanda ticari faaliyette bulunduklarından, ticari alanlardan elde ettikleri gelirleri artırmaları muhtemel olup, söz konusu mevcut durum nedeniyle revizyon yapma ihtiyacı doğmaktadır. İdare tarafından kullanım bedeli üzerinden

İdare tarafından 2019 yılı Denetim Raporuna verilen cevapta, ticari kullanım alanlarının, ticari alanların kabulü için İdare tarafından oluşturulan komisyonlar tarafından belirlendiği ve kullanım ücreti veya firmadan talep edilecek miktar, ihale şartlarındaki ve uygulama projelerindeki farklılıklar dikkate alınarak belirlenecektir.

“YALIN ÖDEME ŞİRKET TARAFINDAN YAPILAMAZ”

Mersin Şehir Hastanesi sözleşmesinde ticari faaliyetlerin yürütülmesinden sorumlu şirket tarafından 1.000 metrekarelik bir ticari alan öngörülmüş olmasına rağmen, şirketin kirayı İdare’ye ödemekle yükümlü olduğu öngörülmüştür. Bu ticari alanlarda, ödenecek kira tutarı belirlenmediği için şirket kirayı ödememiştir.

Yapılan incelemede Mersin Şehir Hastanesi inşaat projesinde 4.607,43 metrekare brüt ticari alan öngörüldüğü ancak ticari faaliyetin 4.757,43 metrekare alan üzerinde yürütüldüğü belirlendi. sorumlu şirket olup, hastane faaliyete geçtiğinden beri ticari faaliyet yürütülmekte olmasına rağmen ticari alanların kirası sorumlu şirket tarafından belirlenmiştir. kira tutarı öngörülmediği için ödenmemiştir.

İdare tarafından 2019 yılı Denetim Raporuna verilen cevapta, kullanım bedelinden mahsup edilecek veya şirketten talep edilecek miktarın ihale ve proje uygulama şartlarındaki farklılıklar dikkate alınarak belirleneceği belirtildi. “.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu