Gündem

Pfizer, Covid-19 ilacının denemelerine başladı

ABD’li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüse maruz kalanlarda enfeksiyonu önleyecek bir ilacın Faz 2 ve 3 klinik denemelerine başladığını duyurdu.

Pfizer’in açıklamasına göre, antiviral ilaca ilişkin klinik denemeler, Kovid-19’a sahip ve semptom gösteren kişilerle aynı ailede yaşayan 18 yaş ve üzeri 2.660 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılacak.

VİRÜSÜN DEĞİŞTİRİLMESİNDEN ÖNCE VİRÜSÜ DURDURABİLİR

Pfizer Küresel Araştırma, Geliştirme ve Tıp Bölüm Başkanı Mikael Dolsten, “Dünyayı etkilemeye devam eden Covid-19 ile mücadelede, enfekte veya virüse maruz kalan insanlar için etkili tedaviler geliştirmenin gerekli olduğuna inanıyoruz. . , enfeksiyonu kontrol eden aşıların yanı sıra. ” dedi. Dolsten, test edilen ilacın başarılı olması durumunda virüsü çoğalma fırsatı bulamadan durduracağını ve enfekte olanlarda semptomların gelişmesini engelleyeceğini söyledi.

Covid-19 virüsünün çoğalmasını sağlayan bir enzimin üretimini durdurmayı amaçlayan ilacın, HIV enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan ritonavir ile birlikte kullanılacağı açıklandı.

Pfizer’den önce ABD merkezli Merck ve İsveçli ilaç firması Roche da Covid-19 enfeksiyonunun önlenmesi ve tedavisi için hap şeklinde ilaçlar geliştirdiklerini açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu