Gündem

Salcomp Xiaomi’de mücadele kazanımla sonuçladı: İşten atılan 170 kişi, geri alındı

Türk Metal Sendikası, Salcomp Xiaomi’nin elektronik firmasındaki işverenle toplu sözleşme görüşmelerine gireceklerini açıkladı.

Basın açıklamasında, “Günlerdir süren eylemlerin ardından işverenle görüşmeler olumlu bir şekilde devam etmiş ve bugüne kadar tam bir anlaşmaya varılmıştır. Görevden alınan tüm arkadaşlarımız görevlerine iade edildi” dedi.

Türk Metal İstanbul 1 Nolu Şube, 6 Eylül 2021 tarihinde Salcomp Xiaomi’den yetki belgesi aldı. Bunun sonucunda işveren 170 kişiyi işten çıkardı.

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak’ın işçilerin yeniden topluma kazandırılması ve müzakerelerin başlamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“İstanbul Avcılar’da faaliyet gösteren Salcomp Xiaomi işyerinde günlerce süren çalışmaların ardından işverenle görüşmeler olumlu bir şekilde devam etmiş ve bugüne kadar tam bir anlaşmaya varılmıştır. Sonuç olarak, görevden alınan tüm meslektaşlarımız görevlerine iade edildi. İşveren, yetki tespitine yapılan istisnayı derhal kaldıracak ve işyerinde geçerli olacak toplu iş sözleşme sürecimiz, istisnanın kaldırılmasından sonra nihai iznimiz ile hızlı bir şekilde başlayacaktır. Her zaman olduğu gibi Xiaomi’deki zafer de Türk Metal’in metal işçilerinin oldu. Salcomp Xiaomi çalışanlarını büyük ailemize davet ediyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu