Gündem

Sivas Kangal köpeklerinin genetiği çiple korunuyor

Sivas Valiliği tarafından yürütülen proje kapsamında, 1 rakımlı Meraküm tepesinde yenilenen Kangal Köpek Eğitim, Koruma ve Yetiştirme Merkezi’nde “Anadolu’nun Aslanları” modern bir ortamda yetiştiriliyor. 1600, şehirden yaklaşık 10 kilometre.

Kangal köpeklerinin genetiklerini korumak amacıyla deri altına bir çip yerleştirilir. Modernizasyon sonrası yaklaşık 100 Kangal’a yüklenen çipler, köpeğin doğum tarihi, soyağacı ve hastalıkları gibi bilgileri içeriyor.

Kangal Köpeği Yetiştirme, Eğitim ve Koruma Merkezi Veteriner Hekim Engin Genç, yeni açılan merkezin Kangal köpeği dünyasına açılan bir pencere olduğunu söyledi. “Merkezimiz Kangal köpeği ile ilgili tüm bilimsel çalışmaların, denetimlerin ve araştırmaların yapıldığı, ırkın korunduğu ve korunduğu bir yer olarak faaliyet göstermektedir.” dedi.

Merkezde modern bir laboratuvar oluşturma çalışmalarının sürdüğünü anlatan Genç, “Bir de kliniğimiz var. Cumhuriyet Üniversitesi ile birlikte ileride yapılacak genetik çalışmalar için fikirlerimiz var” dedi. dedi.

Kangal köpeği ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığı sitenin hazırlıklarının devam ettiğini söyleyen Genç, “Burayı Kangal köpeği neslinin koruma altına alındığı, bilimsel çalışmaların yapıldığı bir merkez olarak tasarladık. . , ve teknolojik imkanlara sahip laboratuvar ve kliniğimizin kurulduğu yer.”

ÇALINMIŞ KÖPEKLER ÇİP İLE TAKİP EDİLEBİLİR

Kangal köpekleri için başlattıkları yontma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Genç, şunları kaydetti:

“Yongalama ile Kangal köpeğinin izinin kolay çıkması ve pasaportunun olması, aşıların ve tüm müdahalelerin orada toplanması amaçlandı. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Yavruları çipli, pasaportlu olarak teslim ediyoruz. Kontrol ve takibini kolaylaştırmak için her yavru için bir sağlık kartı yani pasaport sahibi olmak, aşıları takip edebilmek, sağlık durumunu takip edebilmek ve tanıyabilmek için köpeğin kaybolması veya başka bir olay olması durumunda. Çipleri taktığımızda tüm veriler oraya girilir ve hayvanın pasaportu oluşturulur. Bu işlem yurt dışına çıkarken de gereklidir “Bu köpek ile taşınacaktır. çip numarası ile veri girişi yapıldığından, o ve bu köpekler nereye giderlerse gitsinler takip edilebilmektedir. Chip okuyucularımızla okuyoruz ve seri numaraları pasaportlarına işlendiği için hırsızlığın önüne geçebiliyoruz.”

Genç ve uluslararası bir marka olan Kangal köpeğinin merkezlerinde daha iyi tanıtılması için her türlü imkanın sunulduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu