Gündem

Son dakika… Hulusi Akar’dan İdlib açıklaması

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın katılımıyla Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında video konferans düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu.

Toplantıda, Kosova ve Bosna-Hersek’teki Türk heyetlerinin başkanları, Somali ve Libya’daki Türk görev gücü komutanları, Azerbaycan Görev Grubu komutanı, NATO karargahındaki Türk askeri temsil heyeti başkanı KKTC’deki Kıbrıs Türk Barış Gücü Komutanı’nın yanı sıra ordu komutanları, muharebe hava kuvvetleri komutanı ve donanma komutanı da karada devam eden faaliyetler ve son durum hakkında bilgi verdi.

‘YPG TAM PKK’NIN KENDİSİDİR’

Terör örgütü PKK ile YPG arasında hiçbir fark olmadığını vurgulayan Akar, şunları kaydetti:YPG, kelimenin tam anlamıyla PKK’nın kendisidir. Her ikisinin de terör örgütü olduğunu biliyoruz ve sayısız delil ve görüntü var ama ABD’li müttefiklerimizin onlara ittifak ruhuna uygun olmayan bir şekilde silah, mühimmat ve teçhizat sağladığı için üzgünüz. Başta silah ve mühimmat olmak üzere desteği sona erdirmek için her düzeyde inisiyatif almaya devam ediyoruz.“dedi.

‘UYGUN DEĞİL’

Akar, Türkiye için tehdit ve tehlike teşkil eden kuzey Irak ve Suriye’de terör ve teröristlerle mücadelenin devam edeceğini ifade ederek, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan mutabakatı hatırlattı.Bu anlaşmanın ilkelerine saygı duyuyoruz. Bu konuda gereken her şeyi yaptık ve büyük bir gayretle yapıyoruz ancak son dönemde hava saldırılarında bir artış var. Bunun Mutabakat Zaptı’na uygun olmadığını da söyledik. Bu konudaki girişimler her düzeyde devam etmektedir.‘ dedi.

Türkiye’nin anlaşmalar çerçevesinde üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini ve yerine getirmeye devam ettiğini belirten Akar, “Bir yandan Suriyeli kardeşlerimizin güvenliği, bir yandan da asker ve sınırlarımızın güvenliği için orada başarılı olmamız şart. bir yandan ve yeni bir göç dalgasına tahammül edemeyen ülkemizin korunması için.

Akar, konuşmasının sonunda, Azerbaycan’ın topraklarını Ermenistan’ın işgalinden kurtardığı Tek Vatan Harekatı’nın başlamasının yıl dönümünde Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerini bir kez daha tebrik ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu