Gündem

Suyun rengi sarıya döndü, onlarca balık öldü

Ulaş ilçesindeki, öğrencilerle birlikte yaşan bir ev gölünde. yetiştiricileri de olan göl bu günlük kuraklık alarmı veroyor.

Kentteki yağış az bilinçsiz on göldekilığı ve gözlem görülür derecede düşer. Sitede bulunan balıkları etkiledi. Suda azalan’ın patlaması son gün balık öldü. Kıyıya vuran balıklar manzaraları endişelendirdi. Turkuaz rengindeki rengi de sarıya döndü. Alarm veren göl havadan drone ile görüntülendi.

BALIKLAR ÖLÜYOR

Su ürünleri Sivas Birlik Başkanı Orhan Çakırer, kuraklıkla birlikte balık ölümlerinin ve göç eden kuşların kaderinden terkedilmiştir. “bulunduğumuz yer Tecer dağının eteğinde bulunan Ulaş’taki doğal bir göl. Bu gölde çeşitli balık türleri ve çeşitli hayvanlar yaşıyor. 2 ay önce kuraklıkla birlikte gölde oldu. Suyunyle birlikte göldeki balıklar ölmeye başladı. Aynı zamanda uluslararası geçişlerde kuşlarda terk etmeye başlayacaklar. Yüzlerce çeşit kuşağının ve balığın etrafından kurumasıyla değişir ve ölümler başladı. Bunun nedenlerinden bir tanesinin olması. Ayrıca buradaki taş ocaklarını patlatmaları. Tecer ırmağının kuruması. Bunlar, oluşmakta. Bu evden kaldırıldığım zamandaki yeni hayata döneriz “ dedi.

GÖL KİRLİ BİR RENK ALDI

Çakırer, gölün renginin eskiden masmavi olduğu günümüzdeki bir zamanla bir renk aşınmış, “Bu suyun renginin denizin yanında yetiştirilenlerle birlikte. O yosunlar yıldırımdan tüketiyor. Oksijen tüketimiince balıklar yetiştirilir. Balıkların ölümüyle birlikte de de gölün rengi. Suyun renginin insanları balıkların ölümüne bağlı. burada daha fazla masmaviydi, turkuazdı. Aşk şimdi kirli bir renk oluştu. Eski rengi yok şu anda. Doğal hayatın güvenliğinden buranın kurtarılması istiyoruz. Bu gölümüzü ve buradaki hayvan resimlerine ihtiyacımız var. Başvurulardan bu konuda başvurulmaktan dolayı başvurularından veya sebeplerin ilgi görmek istiyoruz “ diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu