Gündem

TIR şebekesi üyeleri, araçları ‘teker’, hasar kaydını ‘çerez’ olarak şifrelemiş

Emniyet Genel Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü ve Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışmasıyla, çalıntı ve hacizli tırların şase numaralarını değiştiren ve üzerine yerleştirilen ağ tespit edildi. Market. 6 aylık teknik ve fiziki takibin ardından polis, ağın 42 üyesini yakalamak için çalışmaya başladı. Ekipler, 6 Temmuz’da Adana merkezli İstanbul, Bursa, Kütahya, Trabzon, Ankara, Konya, Mardin, Batman, Şanlıurfa, Gaziantep ve Osmaniye’de belirlenen adreslere eş zamanlı baskın düzenledi. Operasyonda ağ liderleri MY, SK ve HG’nin de aralarında bulunduğu 40 kişi tutuklandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 40 kişiden 9’u tutuklanırken, 24’ü adli kontrol şartıyla, 7’si ise savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

141,5 MİLYON TL AYRI AKTİF VARLIK

Operasyonda şasi numarası değiştirilmiş 164 tıra el konuldu. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda basılmaya hazır 15 şasi numarası, tırlardan çıkarılan 10 araç bilgisayarı, 2 araç bilgisayar okuma cihazı ve 2 milyon lira değerinde çek bulundu. Ayrıca suç şebekesinden elde edildiği tahmin edilen 141 milyon 586 bin TL değerinde 65 araç, 28 ev ve araziye el konuldu.

KAMYON VE ŞİFRELİ HASAR KAYDI

Şebeke üyelerinin, aralarında yaptıkları telefon görüşmelerinde polis tarafından fark edilmemesi için kamyonları “tekerlek”, hasar kayıtlarını “çerez” olarak şifrelediği ortaya çıktı. Şebeke liderlerinden MG de zanlılardan MY’ye telefonda yaptığı açıklamada, “Adana polisi de bize çarptı. Sadece sizin kamyonlarınızı değil, önümüzden geçen tüm araçları da alıyorlar. Evet. .Beni tekrar aradığında WhatsApp’tan aradığında normal aramadığı öğrenildi.MY “Şu anda normal arıyorsun” deyince MG “Çabuk kapat. “Konuşmayı kes” deyip telefonu kapattığı bildirildi.

BİLGİLENDİRMEYE ÇALIŞTIĞI BİR Fragmanı Algıladı

Öte yandan operasyon günü şebeke üyelerinin birbirleriyle haberleşerek tırları kaçırmaya çalıştıkları belirlendi. Operasyondan yaklaşık bir hafta sonra, Karaman’da bulunamayan tırla ilgili isimsiz ihbar üzerine polisin müdahale ettiği ve ihbar edilen otoparkta hurda kamyona rastlandığı öğrenildi. Polis araştırmasında, aracın MY’ye kayıtlı olduğu ve tırın modifiyeli versiyonunun uyarıdan 3 saat önce güvenlik kameralarına yansıdığı belirlendi.

RÖMORKUNU ÖNCEKİ CEZASI OLMADAN İNSANLARA SATIYORLAR.

Şebeke tarafından piyasaya sürülen değiştirilmiş IRR’lerin komisyon karşılığında sabıka kaydı olmayan kişiler üzerinde gerçekleştirildiği ve alım satım işlemlerinin bu kişiler tarafından gerçekleştirildiği de tespit edildi. AG’nin (21) operasyon sırasında gözaltına alındığı ve son bir yılda 140’a yakın tır alım satımı yaptığının belirlendiği ifadesinde, “Hiç kamyon görmedim. Araç başı 2 bin ila 5 bin TL arasında komisyon alıyordum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu