Gündem

Uzmanından ‘çocuklarda bağışıklık koruma’ önerileri

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte okullarda vakalar görülmeye başlandı. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmede beslenmenin önemini anlatan Kaliteli Yaşam Uzmanı Doç. Haluk Saçaklı, uyku düzenini korumanın, diyaframdan nefes almaya alışmanın ve haftada en az 2-3 kez egzersiz yapmanın da çok önemli olduğunu söyledi.

Çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi gerektiğini belirten Fringe, ailelere, “Özellikle çocuklarınızı fast food’dan uzak tutun. Çocuğunuzu asla kahvaltı yapmadan okula göndermeyin. Kahvaltı her zaman yemeklerin kraliçesidir. Çünkü kahvaltı edene kadar en iyi hocalardan ders almak isteseler de bu bilgiler beyinlerine girmez.

Çocukların sabah iki üçe kadar ayakta kalmamaları ve tüm zamanlarını bilgisayar ekranı karşısında geçirmeleri gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Fringe en az 8-9 saat uyumaları gerektiğini belirtti.

DOĞRU KAHVALTININ SIRRI

Obezitenin pandemi ile çığ gibi büyüdüğünü iddia eden Doç. Dr. Fringe, çocukların yediği ve içtiği her şeye özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Fringe, doğru ve sağlıklı kahvaltının sırlarını şöyle anlattı:

“Özellikle 4 besin grubu kahvaltıda bir arada olmalıdır. Arabanın 4 tekerleği gibidirler. İlk grup; süt, yoğurt, kefir, ayran, tzatziki. İkinci grup; kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, baklagiller, peynirler. Üçüncü grup; tüm sebzeler. Dördüncüsü ekmek veya tahıllar, pirinç, makarnadır. Yağ ihtiyacını karşılamak için zeytin, badem, ceviz, fındık veya badem tüketilebilir” dedi.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİCİ KAHVALTI BAKIMI

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için özel bir kahvaltı karışımı öneren Doç. Dr. Saçak bakımın uygulamasını şu şekilde anlatmıştır:

“Bir çay kaşığı sızma zeytinyağına bir çay kaşığı çörek otu ekleyin. Ayrıca bir çay kaşığı zerdeçal ve bir çay kaşığı karabiberin ucunu ekleyin. Bu karışımı her gün yiyin”.

Bu karışımın çok doğal olacağını vurgulayan Doç. Dr., “Çörek otu ve zerdeçal antioksidanlar açısından çok zengindir. Ancak bizim bağırsaklardan emilimini kolaylaştıracak bir aracı görevi görecek sızma zeytinyağı ve karabibere ihtiyacımız var.

ENFEKSİYONLARA KARŞI ÖZEL ANTİOKSİDAN ETKİLİ TEDAVİ

Çocuklara ve gençlere okuldan eve geldiklerinde 2-3 parça bitter çikolata verilebileceğini belirten Doç. Haluk Saçaklı, antioksidan açısından zengin olacağını söyledi. Sonbahar geldikçe enfeksiyonların artacağını belirten Salçaklı, “Ailelere ve çocuklara 7-10 gün ekinezya çayı yapmalarını tavsiye ediyorum. Ekinezyanın bir kabına 300 ila 600 miligram ekinezya koyun. Suyu kaynatın, kaynayınca için. sıcaktır.Tadı buruk ise soğuduktan sonra bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Doç. Son olarak Haluk Saçaklı, hafif soğuk algınlığı ve nezle olanlara şu tavsiyelerde bulundu:

“Saat 11 civarında bir avuç çiğ kabak çekirdeği ve yarım bardak havuç suyu için. Kabak çekirdeğindeki çinko ile havuç suyundaki mineraller birleştiğinde çok değerli bir antioksidan oluşur. Öğleden sonra bir avuç kabak çekirdeği ve yarım çay bardağı domates suyu için. Bu tedavi grip enfeksiyonunuza iyi gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu