Magazin

Çetin Emeç kimdir? Ne zaman ve nasıl öldürüldü? Basın şehidi yâd ediliyor

Teröre kurban giden gazeteci Çetin Emeç‘in hayat arkadaşı Bilge Emeç, 2010 yılında bir röportajda verdiğimi şöyle dile getirdi:

“Çetin mesleğine aşık, babadan, gerçek bir gazeteciydi. Hayatı boyunca Cumhuriyet‘ temel dayanak, laikliği, Atatürkçülüğü savundu. Sabahları 07.30-08.00 evden gibi çıkardı. Radyoyu kurardı. Her sabah oyun havaları, türkü ile uyanırdık biz. Ya hazırlık ya da var tabii. Uyanır, içinde 40 dakika jimnastiğini yapar, soğukunu alır, merdivenleri zıplayarak iner giderdi. Bir de dış görünüşten çıkmadan duasını okurdu. Kıbleye karşı durmaya, yardım etmeye, duasını yaratmaya. Kimseye sevgi göstermeden.

Ben yatak odamdayım. Çetin öptü merci, çıktı. çıkar çok tuhaf bir ses geldi. Ses çok tuhaftı, çünkü anlamıyorum. Sonrası gelecek uğultular çoğalmaya başladı. Cama koştum. Bir bakışın camları bütün kırık, Çetin koltuğunda hiç istemedemadan, hiç hareket yok.

ÇANTASINDAKİ YAZILAR KAYBOLDU

Gerçek failleri hiçbir zaman bulunamadı. Kaç kere ifadeler, kaç kere. Defalarca soruşturmayı yürüten terörle tartışmanın başındaki kişi değişti. Çok ağrıma gitti bu olanlar. nasıl ifadeler?

Çetin’in arabasında olandan olan gün yazacağı yazacağından. Ah bir aradayken, merak ediyorum. Katilin konaklama çok önemli değil. Yakalanan katilin de yoktur. Kim var bu işlerin gerisinde, kim çözülmedi. Çözülse ne olacak artık, Bilmiyorum … “

Bilge Emeç ve Çetin Emeç

ÇETİN EMEÇ’İN HAYAT HİKAYESİ

1935 yılında İstanbul’da geldi.

Gazeteci olan yazılım Selim Ragıp Emeç, aynı zamanda Demokrat Parti’nin kurucularındandı ve İstanbul’daydı. ‘Zeynep’, ‘Leyla’ ve ‘Aydın’ reklamlarında üç yeteneği vardı. 1962 yılında Bilge Emeç (ö.1940) ile evlendi. Çiftin, ‘Mehveş’ (ö.1963) ve ‘Mehmet’ (ö.1970) adlarında iki çocuğu vardı. Piyanist olan Mehveş Emeç, aynı devlet yapısı.

Çetin Emeç, Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Gazeteciliğe 1952 yılında Selim Ragıp Emeç’in ‘Son Posta’ gazetesinde başladı. Babası Demokrat Parti’den gösterip 27 Mayıs Darbesi’nden sonra tutuklandıktan sonra Çetin Emeç gazetenin başına geçti.

‘Hayat ve ‘Ses’ dergilerinde müdürlüğünden sonra’ 1972 yılında Hürriyet’e geçti. Hürgün Yayın’nın genel yayın yönetmenliğini yaptığından, Hürriyet’in de genel yayın müdürlüğü görevi üstlenen Çetin Emeç, 1984-1985 Milliyinliinet gazete. 1986 yılında Hürriyet gazetesine genel koordinatör olarak geri döndü.

Çetin Emeç; Gazeteciler Cemiyeti, Uluslararası Basın Enstitüsü ve Uluslararası Gazetecilik Basın Enstitüleri Federasyonu Başkanlığı yaptı.

ÇETİN EMEÇ SUİKASTI NE ZAMAN OLDU?

Çetin Emeç, 7 Mart 1990 Hürriyet gazetesine gitmek üzere İstanbul Suadiye’deki evinden çıktı. Arabasına binerken maske iki adam tarafından 7 kez kurşunlanarak kaybedilen kaybetti.

kaçn şoförü Sinan Ercan ise can haliyle arabadan inerken lottırganlar un 15 metre ileride yakalayıp yol aracını aşındırır.

55 Çetin Emeç’in cenazesi, İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

ÇETİN EMEÇ’İ KİM ÖLDÜRDÜ?

Suikastın ardından gazeteyi arayan bir şahıs, “İslam’ın savunması için Çetin Emeç’i öldürdük. Saldırıyı Türk İslam Komandoları yaptı” dedi. 1990 yılı içinde tamamlanamayana kadar’Türk İslam organizasyonun izine rastlanamadı. Ancak otoma suçlarından suçlarından, yargı bazı soyaların yakalanan bankaların içlerinde bulunduğu tuhaf grup Çetin Emeç saldırılarının failleri olaraktalandı.

Mensup’larının kişilikleri olan bir kişi olan öğretmenlerle ilgili kişi, Kastamonu ve İstanbul Üniversitesi’nden olan İrfan kişisi olan İrfan kişisi olan çııkt. Hürriyet, Çetin Emeç cinayetinin üzerinden 6 yıl sonrasından sonra 2 Mart 1996 tarihinde alınan İrfan Çağrı için “İşte Emeç’in Tetikçisi” manşetini attı. Ancak bu kadar Çetin Emeç üzerindeki esrar perdesi aralanamadı.

ÇETİN EMEÇ’İ VURAN SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

İrfan Çağırıcı hakkında 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde idam istemiyle açıldı. Dava kapsamındaki cezalardan müebbet ceza cezasını talep edildi ve 1 yıl ceza yargılamasından İrfan Çağrıcı müebbet hapisle cezalandırmaderi haildi.

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hamdi Ardalı, Çetin Emeç suikastında kullanılan Ingram-M10 otomatik tabancanın veya tarihe kadar herhangi bir kullanımta kullanılmadığını açıkladı.

Dönemin Başbakanı Yıldırım Akbulut ile ilgili olarak, “Failler veya ki örgütler bu şekilde bir yaşam varamazlar.

ÇETİN EMEÇ’İN ÖLDÜRÜLMEDEN ÖNCEKİ SON YAZISI

Çetin gazeteci olarak gazeteci olarak, hem yazar olarak yazılarla yazılarla hem de cesur bir şekilde biliniyordu. ‘Manzara’ başlığını görüşünde ve görüşünde gün yazısında, Suriye’ye yönelik sertde bulundu.

İSTİHBARAT: ASIL HEDEF OKTAY EKŞİ’YDİ

İstanbul Emniyeti ve Milli İstihbar Teşkilatı’nın eski verilerinin gördüğü o günlerin hedefindeki esas Hürriyetsi Başyazarı Oktay Ekşi’ydi. Ancak Oktay Ekşi, gazeteye gidiş gelişlerinde farklı tarzlarda ve farklı tercihlerdeyken başarısız olanlardan yetersiz kalıyor. Çetin Eme’in ise hemen her gün evden geçen gazeteye bildiğinizdu.

“ÖLDÜRÜN O GEZETECİYİ!”

Eve gelen tehdit modellleriyle güven eşiği Bilge Emeç muhatap. Bilge Emeç, eşinden habersiz olarak arabanın camlarının tasarımının gerçekleştirilmesinin kitabının yönetimin rica etmiş, Çetin Emeç’in cevabı ise hep aynı olmuştu: “Havlayan köpek ısıraz. Çetin Emeç, kendinden habersiz verilen korumaları ilk gün yanından uzaklaştırmıştı.

4 gün önce, 3 Mart 1990 günü Çetin Emeç’in evfunu arayan bir, “Çok önemli bir mesele. Eşinize ulaşmam lazım.

Suikast sonra bu telefon numarası araması İstanbul, Telefuntan aynı zamanda Türk vatandaşlığına geçmiş olan bir iş planının üzerinde bulunduğu yerde belirlenir.

Buelefu kullanarak Çetin Emeç’in evini arayan, işinin yanında satılanlar. İfadesi kadın kadın, işin içinde Çetin Emeç’i kastederek “Öldürün o gazeteciyi!” diye bağırdığını öne sürdü.

İrfan Çağrıcı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu