Magazin

Geç kaldıysanız da korkmayın, kanser çaresiz bir hastalık değil

Erken tanının duyurulması için yapılacak ‘korkudan korkmak, geç kalmak kansertan kork‘sloganının hastaları korkuya sevkı söyler Medikal Onkolog Prof. Dr. Bülent Karabulut, “Geç hoşunuza gidenler için başvurmuyor. Demek ki ki bu slogan yanlış ve her zaman umut var. Kanserde bir hastalık değil. En geç kalanlar bile yapılacak çok şey var“Vermek.

“KANSER FOBİMİZ VAR”

Kent Onkoloji Merkezi Koordinatörü Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. ‘korkudan korkmak, geç kalmak kansertan korkKarabulut, Türklogda kanser fobisi olduğunu söyledi. Zaten korku temelli bir toplumuz diyen Karabulut, “Peki, geçebilmiş bir hasta ne yapsın, korksun mu? Bu sloganın altında korku var. O yolun de hasta bir kısmından geç kaldıysam diye başvurmuyor. Aslında geç kalmaktan korkmayın dememiz gerekli mi? Kanserden tedavi olmak; Doğru beslenmek, doğru yaşamak, kötü alışkanlıklardan uzaklardan, spordan korunmak, korunmak ve ideal kiloda olmak gerekir. Bunlar koruyucu önlemlerdir. Bunlarla ilgili tarama programları var. Erken hedeflemek, çok daha önemlidir. Ancak, korkun dememiz zamanından geçmememiz lazım. Çünkü faydalanmak için gelir yolundan yapılacak bir şey var“Vermek.

“HASTALARIN YÜZDE 70 İLE 80’İ ŞİFA BULUYOR”

Prof. Dr. Karabulut, 20. tarihteki tarihteki gelişmelere ve başarıdaki amaçlarımıza dikkat çekti. Yaklaşık 20 yıllık onkoloji alanında ve ilk uzman hastaların yüzde 20’sinin şifaya kavuştuğunu kaydetti. Dr. Karabulut şu şekilde devam etti: “O evrende hiçbir alternatif ilacı yok. Şimdi hastalar yüzde 70’i, hatta yüzde 80’i tam şifaya kavuşabiliyor ve çok uzun süreli yaşayabiliyor. kanserleştirilebiliyor. Tabii ki onun hastada değil. Hala yönelimimiz var. Ama bu oranlarn ölümle eş tutması olmaması gösteren bir şey. Moleküler eğitim var, dünyadaki çok sayıda olan dediğimiz kendi içinde yarışmak kanser hücresini kullanarak elde edilen çok başarılı sonuçlar. Bunun üzerine kalacak. Çok hızlı yol yolu. Sadece şu 20 yılın özeti yüzde 20 şifadan yüzde 70 şifaya çıkabiliyorsa kansern gelecek de çok park demektir. Hiçbir şekilde yoldaşlığa kapılmasınlar. Her zaman umut var. En geç kalanlar listesinde yapılacak çok şey var. Sadece akıl ve bilimde kalsınlar. Akıl ve bilimin olmadığı yerde macera vardır. Macera her zaman dibi belli olmayan kuyuya benzer. İnsanlara eskimeyenlerin acısıyla aşınırlar. Kendilerini bir ticaret metası olarak kullanmanlar. Duygularını sömürtmesinler.

Dr.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu