Magazin

İstanbul Film Festivali’nde büyük perdede izlemeniz gereken filmler

Bazı filmlerde, sinema salonunun ya da dev perdesinde izlenir, izlenebilir. Büyükü ancak bu bir perdede tam olarak ortaya çıkacak bu filmlere bu yıl festival programında özel bir yer seçiminizde yarar var bence, zira iki yıldır eden ve film izleme keyfim indir.birizekml bir yer yıl festival .

Ayrıca Atlas’ın geçtiği bu dönem içinde bir bilimsel dönüşüm ve yenilendi. Yani tam sinemaseverlerin çekimlerinin bir çekim izlemesini bekliyor bu festival izleyicilerini. Biz de bu vesileyle bu yıl yetiştirme tarandık ve sınavın büyük perdede izlemenin ilk belirlemeye ilişkin belirlemeye yöneliktir.

‘BABA’ 50 YAŞINDA

Marlon Brando “The Godfather” Don Vito Corleone’daki kişiler tarafından kullanıldığında 48 yaşındaydı; Yani bu yıl 50 geçirmiş filmden iki yaş gençti ama zaman hızla geçme ne yazık ki ve bugün 50’li hatta 60’lı yaşlarını (ve daha ileri yaşlarını) ile ilgili deneyimlere erişen pek fazla’lınını film izlemelerine erişen pek. Bugüne kadar tabi.

Bu yıl İstanbul Film Festivali’nin alınması (tabii ki Cinemania seçkisinde) ve yıl onuruna restore edilmiş 50 kopyasıyla gösterilecek olan “The Godfather” (“Baba”) muhtemelen koşa koşora gitmeneliiz olması gereken film. 175 Filistin bu sinema efsanesini ister Kadıköy Sineması’nda (10 Nisan, Pazar, 21.30) ister Atlas Sineması’nda (11Nisan, Pazartesi, 21.30) izleyin, ama mutlaka izleyin.

SERGIO LEONE’SİZ OLMAZ

İstanbul Film Festivali bu yıl dünya sinemasının kadri çok bilinmemiş bir büyük ustasını anımsıyor ve onun tüm filmlerini izleyiciyle buluşturuyor. Sergio Leone’den bahsediyorum. Spagetti Western en büyük ustası Leon’nin 7 filmi de bu yıl festivalde izleyebilirsiniz. Belki herkesin başına gelmez, ya da zaman en 3 küçük film muhakkak büyük perdede izlemenizi tavsiye ederim: “İyi, Kötü ve Çirkin”, “Bir Zamanlar Batıda” ve “Bir Zamanlar Amerika”.

Bu üç film de günümüz sinemasının gidişlerinden kabul edilir (en iyi bizim tarzımız böyledir) ve onun anlamında (ses tasarımından yönne, müzik hikayelerinden) büyümey perdede izlar.

ZEKİ MÜREN’İN İLK FİLMİ: ‘BEKLENEN ŞARKI’

Bildiğiniz gibi İstanbul Film Festivalleri bir onun yıl sinemamızın klasiklerinden ononuna önayak oluyor ve filmi izleyiciyle buluşturuyor. Bu yıl Zurich Sigorta’nın katkılarıyla alınan filmin başrollerini Zeki Müren ve Cahide Sonku’nun üstlendiği “Beklenen Şarkı”. Türk sinemasının ilk insani olarak da “Cahide Sonku’nun Sami Ayanoğlu ve Orhon M. Arıburnu ile birlikte yönetilen “Beklenen Şarkı” aynı zamanda ilk Zeki Müren’in de rol aldı film.

1953 bu siyah beyaz filmde, seslendiriyor Zeki Müren’den gelen “Beklenen Şarkı” filme. Senaryo Sadık Şendil’in kaleme aldığı bu filmi sinema perdesinde görmek boynumuzun borcunu; tek gösterim (maalesef) 10 Nisan Pazar, saat 19.00 ‘Atlas Sineması’nda, elinizi havada tutun derim.

PORTABELLA’NIN ‘VAMPİR’İ ARMUT

İspanyol sinemasının adı az bilinse de etkisi büyük sinemacılarından (ve siyasilerinden bu arada) Pere Portabella’nın 1971 tarihli filmleri “Vampir – Cuadecuc” bu yılki festivalin en güzel mucizelerinduen biri doğa.

Halihazırda olan (95 yaşında) ve politik şiirselliğin sinemadaki ikonik figürlerinden kabul edilen Portabella’nın yaşlannın daha kolay tıslandığı küçük filmler kolayözede, biz 16 Nisan’da Pera’dan 10 ya, 10 ya, Oditoryimundaki Merak müzelerinden gitsin muhakkak.

YENİLERDEN SEÇMELER

Yeni bilgiler filmlerinden bazılarını perdede özel bir deneyim olacak gerçek anlamda doğru. Örneğin oğlu ve bence en heyecan verici sinemacılarından filminde görsellikliğindeki büyük özenden gösteren Peter Strickland’in son filmi “Flux Gourmet” (üstte) bu yıl muhamenhak kadarımınımınımınımınımınımınımınımınınımındakini gösteren

Ayrıca dünya sinemasının büyük ustalarından Claire Denis’nin son filmi “Bıçağın İki Yüzü” (“Avec amour et acharnement”); geleceğin en filmi kışkırtıcı sinemacılarından Michel Franco’nun son filmi “Günbatımı”, bu yıl Berlin Film Festivali’nin açılış filmi olarak François Ozon “Peter Von Kant’nin açılış filmi olarak François Ozon filmi“ Peter Von Kant ‘nas sızını Cant’births ” filmler “Arthur Rambo”, festivalin Mayınlı Bölge: Halk Korkusu bölümlerindeki filmlerden “Post Mortem”, şiirsel filmleriyle kazınan İngiliz İngiliz Terence Davies’in son filmi “Kutsama” (“Benediction”) ve Ulrich Seidl ” yine büyük bir elzem yapımılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu