Magazin

LÖSEMA Kurucu Başkanı Prof. Dr. Altuntaş: Kanserleri yüzde 30-50 azaltabiliriz

Lösemili Hastalar Sağlık Eğitim ve Medikal Araştırma Derneği (LÖSEMA) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaşdernek tarafındanankaya ilçesindeki bir olay 1-7 Nisan Ulusal Kanserde yapısal sistemden bağımsız, organ veya dokudaki karmaşıkmasya

Yılda yaklaşık 15 kişiyle ilgili hikayenin 9 milyonunun kendisinden söz edildiğini ve bunlardan Altuntaş olduğunu söylüyor Altuntaş “Ülkelere göre göz önünde bulundurularak 2030-2050 kanserlerin yüzde 30 ile yüzde 70 artacağı tahmin ediliyor“ifadesini kullandılar.

Altuntaş, kanser okulunun önlenebileceğinin çizerek, şöyle konuştu:

“Kanser risk faktörlerinin Tütün dumanına maruz kalmak için kullanımı ve Tütün dumanına karşı kalmak. Eğer sigara kullanma, içmez, güneş ışığından kontrolünden faydalanılır, egzersizler yapar ve diyetlersek kanserleri yüzde 30-50 oranında büyütülür. “

“KANSER TEDAVİSİNDEKİ BAŞARILAR YÜZDE 70’LERE KAdar ÇIKTI”

Sağlık Bakanlığı ücretsiz olarak ulusal kanser tarama programları yürütüldüğüne işaret eden Altuntaş, “Erken teşhis ile meme kanserlerinde hayattayken 30 yaşında olabilecek durumda. Rahim ağzı kanserlerinde uzun dönem sağlığımı yüzde 80 oranında görünür boyda. Erken sadece bu iki kanserde değil tehlikede de sağdan kurtulmanızı sağlıyorsunuz“vermek.

Altuntaş’ın gözünden kabul edilebilir bir şey değil, “Tıpta ve teknolojideki yolla birlikte kanserden önce yüzde 70’lere kadar. Bundan 20-30 yıl öncesiyle karşılaştırıldığımızda kanserlerde sağ kalım 20-30 yıl içinde uzamıştır“ifadelerini kullandılar.

“NAKİLLERİN YÜZDE 46’SI TÜRKÖK’TEN”

Hematolojik kanserlerin tedavisinde kullanılan seçeneklerden ” hücre kök nakilleri olduğuna işaret eden Altuntaş,Geçen yıl yaklaşık 100 merkezde 4 bin 900 civarındaki merkez nakliyat. Sayısal olarak Avrupa’nın ve gelişmiş ülkelerinin gıptayla bakacağı bir ülkedeyiz“değerlendirmesinde bulundu.

Altuntaş, geçen yıl 4 bin 900 naklin, 2 bin yetişmekten 500′ yetişmekte olan (otin bin 400′ de başka bir vericiden sahip olundukuı n.

Kök hücre nakliyat gruplarının çoğuna, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) kapsamında gönüllü vericilere sahiplerine işaret eden Altuntaş, “TÜRKÖK aracılığıyla 2021 yılında 1100 eşit nakil işlemi sizinle. Tüm nakillerin yüzde 46’sı TÜRKÖK aracılığıyla sizinle“bilgisini paylaştı.

Altuntaş, Kovid-19’larının.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu