Magazin

Tuncel Kurtiz, ölümünün 8. yılında Edremit’te mezarı başında anıldı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde oyuncu, senarist, yönetmen ve yapımcı Tuncel Kurtiz’in vefatının 8. yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

Tuncel Kurtiz için Kazdağları eteklerindeki Çamlıbel ilçesindeki mezarı başında anma töreni düzenlendi; Edremit Selman Belediye Başkanı Hasan Arslan, tiyatro ve dizi oyuncusu Reha Özcan ve Kurtiz’in yakınları, arkadaşları ve hayranları katıldı.

Edremit Belediye Başkanı Arslan, anma etkinliğinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türk sinemasının usta oyuncusu, tiyatromuzun vazgeçilmez ismi Tuncel Kurtiz’i ölümünün sekizinci yılında saygı ve özlemle anıyoruz. O bir muhalifti. Kendi deyimiyle dünyayı değil, dünyayı değiştirmiştir. değişmedi. O her zaman bir sanatçıydı. “Sorumluluk getirdi. Her zaman ezilenleri ve sömürülenleri temsil etti. Bugün efsaneleriyle ünlü olan Kazdağları’nın eteklerinde, Kazdağları’nın eteklerinde, topraklarında bir efsane yaşıyor. Kazdağları ruhunun meskenidir.”

Anma etkinliğine katılan tiyatro ve dizi oyuncusu Reha Özcan, şunları söyledi:

“Çok az karşılaştık ve ona karşı hiç oynamadık ama ellerimiz aynı ustalardandı. Özellikle Mahabharata adlı oyunu tüm dünyada yankı uyandırdı ve Tuncel Kurtiz’in daha önce tiyatroda oynadığını gördüm. Elbette sinemayı çok iyi bilirim ama zamanla aynı kadere, aynı coğrafyaya sahip insanlar olduk. Ben de bu coğrafyayı seçtim. İstanbul’da işim olmadığında, yurtdışında işim olmadığında burada yaşıyorum. Kazdağları’nda yaşıyorum. Buraya katılmak istedim çünkü bugün buradayım. Bir süre onu hatırlamak ve onunla nefes almak istedim.”

Tuncel Kurtiz’in komşusu Reyhan Demir şunları söyledi:

“Tuncel Bey komşumuzdu. Mesela sokaktan iki kişi geçtiğinde hem yemek için hem de yürüyüş için hep yerini bize bırakırdı. Gerçek bir halk insanıydı. Gerçek bir doğa dostuydu. Özledik. Onu çok arıyoruz. Ruhu şad olsun”.

Kurtiz’in hayranlarından Mustafa Altay, “Çocukluk idolüm bir insan. Halkın adamı. Adam gibi adam. Huzur içinde yatsın. Huzur içinde yatsın” dedi.

Kurtiz’in sesine ait şiir ve resitallerin sunulduğu anma etkinliğine katılanlar, Tuncel Kurtiz’in mezarına kırmızı karanfil bırakarak dua etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu