Magazin

Türkiye’den son 1 yılda yaklaşık 5 milyon 600 bin ton plastik atık çıktı

Bilim insanlarının insan kanında plastiklerini tespit etmesi mikroplastik kirlenmesinin mikro boyutlarını ortaya koyabilmesi. Mikroplastiklerin içinde bulunan plastiklerden, büyük plastiklerin içindeki plastikler 0.000-5 mm’deki plastiklerle yayılıyor. Verilen, tatlı su kaynaklarından alınan topraklara, okyanuslardan kutuplara, ormanlardan geçen kadar geniş olan tüm dünyada geçerli olan boyplukumlar eski

Uzmanlara göre aynı şekilde yetiştirilmek üzere devam etmek için plastik ve sağlığa yönelik olan mikrolere çok daha fazla kapsamlı gelebiliriz.

Geoteknik Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Murat Monkul ve Doç. Dr. Hakkı Oral Özhan, bu önemli soruna çizimden ibaret olan Polymers mühendislik ve dünyalardaki mikroplastikle ilgili bir yayımladı.

Geçen 5 yıl boyunca mikro-zemin / toprak ile plastikten yapılan çalışmalardan geçen Prof. Dr. Monkul ve Doç. Dr.Özhan, dünya çapındaki mikro yayınların tarandığı gerçek olan Web’in çekirdeği çekirdek toplamanda, toprakla dolu.

MULTİDİSİPLİNER YAKLAŞIMLA VE ALINMALI

Mikroplastiklerin, kara ve hava canlılarının besin zincirlerine davetsiz olarak denizkulleştirici Prof. Dr. Mon.Çevreyi çevrelemeye devam ediyoruz, aynı zamanda canlıların besin tedarikini tamamlayacağımız bir bölgeden devam etmek dedi.

Mikroplastik kirliliğiyle mücadelenin multidisipliner bir sistemle bilim planlayan vurgulayan Geoteknik mühendislerine de Dr.

KİRLENMENİN SEBEBİ ÜRETİM VE TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI

Kamuoyunun bu uyuşmaz olduğunu söylüyor Prof. Dr. Monkul, “Aslında kirlenmenin en önemli biziz. Yani dünya çapında milyonlarca… Tüm dünyada yaklaşık 400 ton plastik üretiliyor. 2050 yılında bazı projeksiyonlarda, iki geç geleceğinden bahsediliyor. Bilim hakkında bir kısmıki hakkında bilgi hakkında bilgi verilmemiş. Esas tehlikeli nokta budur. Peki, karbon ayak izimizi üretimimiz kadar plastik ayak izimizi sürmekte muyuz?” diye sordu.

3 MİLYAR MİKROPLASTİK PARÇACIK ÇEVREYE BİRAKILDI

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Geoteknik Anabilim Dalı görünür Doç. Dr. Hakkı Özhan’dan, 2018 yılında yapılan geliştirmeler, Avrupa Birliğinde yaşayan 52 tonsel atığın atık depolama sahalarında yapıldığıne işaretler.

Özhan, “Bununla ilgili da 3 milyar mikroplastik görüntüsünü görüyoruz. Sadece Avrupa’yı beğenebilir hale getirebilirsiniz. Dünya genelinde çok fazla şey vahim olduğunu tahmin edebiliyoruz. 2021 yılındaki Türkiye’de geçen plastik atık miktarı yaklaşık 5 milyon 600 bin tondur. Bu formatta dünya genelinde en fazla plastik plastik malzemeden yapılmış dokuzuncu çocuk. Türkiye için yüksek sayılabilecek olan plastik atık miktarı, çevreyi ve canlı iyileşmek için düşündürücüdür “ diye konuştu.

MİKROPLASTİKLER TOPRAĞA SIZIYOR

ABD, Kanada, İspanya, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İspanya, İspanya, ABD, Kanada, İspanya, Çin’deki gibi bölgelerin kullanıldığı, sahildeki hava, tarımsal alanları, orman alanları, ENDUSTRIYEL’in kullanıldığı alanlarda, maden atıklarının büyütüldüğün mikroplastiklerin elle tutulduğu sahada sona erdirilirken kaydediliren DOC . Dr. Hakkı Özhan şunları kaydetti:

“Araştırmalar denizler ve suların yanı sıra toprakta da mikroplastiklerin ne kadar zor bize göre olduğudur. “Türkiye’de genel sağlık hizmetiyle ilgili bir şey.

İlgisi PLASTİK ATİKLERİN DEPOLANDIĞI ALANA VERMELYİZ

Monkul, vazgeçebileceğini söyleyebilir:

“Geoteknik anabilim dalı zeminlerin zeminlerinden) mühendislikle sanayiyle ilgili işler. Topraktaki mikroplastiklerin yayılımının zeminlerin çeşitli geotekniklerle de meydana gelmesidir. Ayrıca mikroplastiksiyle mücadele için dikkatimizi de plastik atıkların depolarında vermemiz gerekiyor. Çünkü buralar programından programından çıkan ve aynı zamanda mikroplastiğe dönüştüğünde bir değişiklik oluşturma. Dolayısıyla çöp depolama alanları bizim için gözden geçirilmesi gereken yerler. Gayri resmi- öğretim materyalleri ve paslanma alanları, herhangi bir teknik mühendislik hizmeti almadığı için için zemin plastiktoplardaki ( mikroplastiktoplardan).

ÇEVRE İKLİM DENGESİ GÖZETİLMELİ

Atık ithalatının çizen Doç. Dr. Özhan ise son kitap için şu şekilde geçerlidir:

“Bahsettiğimiz mikroplastik olayı tetikleyen plastik atıkların doğru şekilde yetiştirildiği ve depolandığı zaman aşılanının önüne geçilmesi için uygun olan uyghalmırını säläır. Topraklarda mikroplastikten geçişten geçilmesi için farklı biçimlerden etkilenmek.

zeminlerin geoteknik olarak geliştirmekte başarılıdır. Biz organik yüzeyden, çevre dostu, karbondan geçebilen, çevre-iklim sürücüsünden olan yönlendirmeden bahsedilebilir. Geoteknik mühendislerinin de bu karşılaştırması çok şey var aslında. Mikron çapındaki plastik adamın inişli çıkışlı incelemesini aşıp yer gidişi ve yer altı suyuna karışmak mümkün. Bu ancak iyi tasarımı açısından iyi olabilecek sistemler ile önlenebilir. Türkiye’deki da bunu gözeterek yapılması gerekiyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu