Magazin

Vedat Milor: Ekonomi için fikrim, doları önce 10 liraya çıkartıp sonra 1 sıfır atmalıyız

Akademide ve Dünya Bankası’nda yıllarını geçiren ekonomist Vedat Milor, doların rekorunu değerlendirdi.

Twitter hesabından esprili bir paylaşım yapan Milor, “Aldığım diplomalara itibar etmek istiyorum. Benim ekonomi fikrim: önce doları 10 liraya çıkarıp sonra 1 sıfır azaltmalısın” dedi.

Milor, takipçilerinden biri “Vedat Bey gol atarken 2 sıfır atıp 1TL=10$ yapmak artık bir anlam ifade etmeyecek” soru üzerine “Bunun yurtdışında bir tepkisi olabilir. Tekrar 10’a ulaşmasını bekleyip o hamleyi yapmak istiyorum.” paylaştı.

Milor’un Twitter’daki paylaşımı binlerce beğeni aldı.

ALINAN EKONOMİK EĞİTİM

Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Vedat Milor, Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden onur derecesi ile mezun oldu. Bir süre London School of Economics’te okudu. Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti, California Üniversitesi, Berkeley, sosyoloji alanında doktora yaptı.

1986’da doktora tezi için bir yıl Fransa’da kaldı. Doktora tezi “Türkiye ve Fransa’da Ekonomik Planlama ve Kalkınma: Devleti Geri Getirmek”, 1990 yılında Amerikan Sosyoloji Derneği tarafından yılın en iyi doktora tezi seçildi. Doktora ve askerlik eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaya başladı. Dünya Bankası’nda. İki yıllık görevi sırasında bir süre Kemal Derviş’le birlikte çalıştı.

Daha sonra Brown Üniversitesi’ne sosyoloji alanında yardımcı doçent olarak girdi. Princeton’daki İleri Araştırma Enstitüsü’ne davet edildi ve bir yıl boyunca misafir öğretmenlik yaptı. Stanford Üniversitesi’nde hukuk okudu. İlk yüzde 10’da kapattı. Aynı okulda doçent olarak çalıştıktan sonra bir süre bir şirketin hukuk işleriyle uğraştı.

Daha sonra Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde ders vermeye başladı. Milor, İstanbul’daki Koç Üniversitesi’nde politik ekonomi ve uluslararası ilişkiler dersleri verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu