Sağlık

Birol Aydemir açıkladı: Ölümlerini gizlemek için veri akışı durduruldu

TÜİK’ten yapılan açıklamada, ulusal veri yayın takvimine göre 17 Eylül 2021 tarihinde saat 10:00’da yayınlanması beklenen “Yaşam Tabloları, 2018-2020” bülteni nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. istatistiklerin elde edildiği kurumların idari kayıtlarına ilişkin çalışmaların henüz tamamlanmamış olmasına ilişkindir.

Eski TÜİK Genel Başkanı, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir, ölümlere ilişkin verilerin yayınlanmasının mümkün olmadığına işaret ederek tepki gösterdi. TÜİK’in “gerekçesinin inandırıcı olmadığını” belirten Aydemir, şunları kaydetti:

“2014-2015’te yeni bir sistem kurduk. TÜİK ve Sağlık Bakanlığı olarak ölümleri elektronik olarak takip etmeye başladık. Hastanelerde ölüm durumunda bilgiler otomatik olarak sisteme girilir. Oradan Sağlık, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Bakanlığı’na, SGK’ya, belediyelere ve mezarlıklara gitti. Vatandaşların daha önce yaptığı tüm çalışmaları bitirdik. Yeni bir sistem kurduk. Veriler otomatik olarak işlendi. Şu an anladığım kadarıyla sorun şu: Sağlık Bakanlığı pandemi döneminde TÜİK’e veri akışını durdurdu. Covid-19’dan ölen yok. Corona nedeniyle ölenlerin sayısı hakkında doğru bilgi vermemek için bu yapılıyor. Ne Sağlık Bakanlığı ne de TÜİK işini yapmıyor. “İkisi de yasayı çiğniyor” dedi.

TÜİK, “yaşam tablolarının” ne anlama geldiğini şöyle açıklıyor: “Her yaştan nüfusun ölüm olasılığını ve hayatta kalma sürelerini ayrıntılı olarak açıklayan tablolardır. Yaşam tabloları, ölüm tabloları olarak da bilinir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu