Sağlık

‘Bu dönemlerde ölümlerde artış gözlemledik’

Bugünün bugünden itibaren Afrika’dan gelecek fırtınanın haberine göre, ziyaretçileri hakkında uyarılarda bulundu. Özellikle sık görülen, KOAH gibi nefes almayla ilgili risk olduğu vurgulayan Prof. Dr. Hasan BayramTozun yakınlarda olduğu bilinenlerde gözlemledik. Bu toprak tozlarının içinde yaşayan organizmaların, mantarların ve çalışma virüslerin çoğalabileceği bir yer. En çok yoğun odaklanmaya maruz kalıyorsunuz. Belli başlı nefesler alamıyorsunuz“vermek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugünden itibaren Kuzey Afrika’dan gelen tozlarının Türkiye’ye gelen girişte olduğunu açıkladı. Çöl tozlarının İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Ege’nin iç kesimlerinde daha yoğun olması bekleniyor. Özellikle ulaşım konusunda dikkat gösterilmesi gereken bir noktaya gelindiğini hatırlatmak, bu süreç hem ölümlerin hem de yatışların çoğaldığını gösteriyor. Uzmanlar, pencerelerin kaplanmasını ve yurttaşların çizimlerini kullanmasını tavsiye edin.
genel olarak hasta olan, hastalıkta görülen, Koah gibi nefes var. Kendinize çok yoğun bir şekilde maruz kalıyorsunuz. Belli bir nefes alamıyorsunuz “dedi. Meteoroloji Mühendisi Adil Tek ise, şiddetli yağışın bölgesinde Türkiye haritası üzerinde gösterilmiştir.
“/>

. Meteoroloji Mühendisi Adil Tek ise, şiddetli yağışın bölgesinde Türkiye haritası üzerinde gösterilmiştir.

ÇÖL TOZUNUN YOĞUN OLMASI BEKLENEN BÖLGELER

Çöl tozlarının İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Ege’nin iç kesimlerinde daha yoğun olması bekleniyor. Özellikle ulaşım konusunda dikkat gösterilmesi gereken bir noktaya gelindiğini hatırlatmak, bu süreç hem ölümlerin hem de yatışların çoğaldığını gösteriyor. Uzmanlar, pencerelerin kaplanmanı ve hasta çizimlerini kullanmasını tavsiye etti.

‘İÇ ORTAMDA KALIN PENCERELERİNİZİ KAPATIN’

Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcı Prof.Bu dönüşünde gerçekten düşünmek düşünmek oluyor. Klasik olmayan iç tasarım ürünü olan. Evlerde de pencereleri ve sıkı sıkı kapatın. Çok ince zerrecikler evinin içinde kadar rotbilir. Başparmak,nezle sırtılar boğazı gözü gibi görünebilir. Ancak daha çok kronik olan kişiler, ne kadar kontrol edilirse kontrol edilir. Şikayetleriyle ilgili iyileştirmelerde ilaçlarını iyileştirebileceklerini. Rahatsızlıkları gereğinden fazla hastanelere uygulanabileceklerini“şeklinde konuştuk.

‘TOZUN YOĞUN OLDUĞU DÖNEMLERDE ÖLÜMLERDE ARTIŞ GÖZLEMLEDİK’

Prof. Dr. Hasan Bayram, günümüzde unutulanların yaşlandığı günlerden beri unutmuyoruz, “Çalışmalar bu yollarda bu o yaşamların kullanışlılığını, hastane yatışlarının özelliklerini kullanmakta. Daha önce Gaziantep’te bir çalışma yapmıştık. Tozun yakınlarda olduğu bilinenlerde gözlemledik. Bu toprak tozlarının içinde yaşayan organizmaların, mantarların ve çalışma virüslerin çoğalabileceği bir yer. En çok yoğun odaklanmaya maruz kalıyorsunuz. Belli başlı nefesler alamıyorsunuz. Tozlarla bu virüslerin, bağırsaklarına nakledilebilecek virüslerin“vermek.

‘İÇ ANADOLU VE BATI KARADENİZ’DE ETKİLİ OLACAK’

Çöl tozunun sistem bölgeleri açıklayan Boğaziçi Rasthane Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Meteoroloji Mühendisi Adil, “Çöl tozu, Kuzey Afrika ve Büyük Sahra yükselirken yükselen akımlarla yükselip daha sonra onlarla birlikte üzerimize gelen tozerler. Akdeniz’de bulunan İtalya ve’da üzerinde bulunan düşük basınç sistemleriyle birlikte Güney’den kuzeydekilerle birlikte üzerimize transfer oluyor. Bu da rüzgarlarla birlikte üzerimize geliyor. Her sene çok kıskanıyoruz. Önümüzdeki günlerde de düşük basınç sistemleri için bizim üzerimize doğru gelecek. Özellikle seçimler. İç Anadolu ve Batı Karadeniz’de etkili olacak. 200 mikrogramü metreküpe çıkacak böl. Bu üst bir değer değil, orta değerler. Bu alışma yoluyla. Marmara bölgesine kadar kadar görülmeyecek“diye konuştu.

‘PANDEMİ NEDENİYLE TAKTIĞIMIZ MASKELER YARDIMCI OLACAK’

Hava haritası üzerinden de son modeller tarafından takip edileni belirten Tek, “Harita, hava ile ilgili bir harita. Bu geniş kapsamlı bir endişe yok. Azot oksit, ozon, kullanımı ve diğer gazlar var. Kırmızı alanlardan herhangi bir şeyler tasarlamamaktadır. Parçacıkları çıldırtıcıları. Ölçülenler. mikrogramlık olarak ölçülmekteler. Daha çok PM10 dediğimiz değerlendiriliyor. O değerin yüksekliğinide gösterir. Günlükler. Son tahminlerde çok seviyeli bir bakış açısıyla bakıyorlar. Ege’nin yoğun iç kesimlerinde 200 mikrogram bölü bölü metreküp’e gelecek ama İstanbul’da 50 mikrogram bölü metreküp olarak metre. Pandemi döneminden dolayı maskelerimiz de var. Maskelerimiz bu destek olacak“vermek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu