Sağlık

Covid-19 aşısı olan hamile kadınların bebekleri yüksek antikor seviyeleriyle doğuyor

New York Üniversitesi’nden bilim adamları, Pfizer / BioNTech veya Moderna aşısı olan annelerden doğan 36 bebekten kan örnekleri aldı. Sonuçlar, hepsinin koronavirüs antikorlarına sahip olduğunu gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan yeni bir araştırma, hamilelik sırasında koronavirüs aşısı yaptırmanın bebeğin yüksek düzeyde antikorlarla doğmasını sağladığını ortaya koydu.

MAKSİMUM ANTİKOR SEVİYESİ

Uzmanlar ayrıca hamileliğin ikinci yarısında annelerin göbek bağlarındaki kanın en yüksek düzeyde antikora sahip olduğunu buldu.

NTV raporuna göre, New York Üniversitesi doğum uzmanı ve çalışmanın baş yazarlarından Dr. Ashley Roman, “Bebekler antikorlarla doğabilirlerse, hayatlarının ilk aylarında, en savunmasız olduklarında korunabilirler” dedi.

Bununla birlikte, pandeminin başlangıcından bu yana, çok sayıda çalışma, çocukların koronavirüs ile ciddi şekilde hastalanma riski altında olduğunu göstermiştir.

Zayıflamış bağışıklık sistemi olan çocuklar daha büyük risk altındadır.

Buna rağmen, İngiltere Halk Sağlığı Kurumu’ndan (PHE) elde edilen veriler, ülkedeki hamile kadınların hala aşı olma konusunda isteksiz olduğunu ve Temmuz ayı sonuna kadar sadece %10’unun randevu aldığını gösterdi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, anne adaylarının %23’ü aşılanmaktadır.

GEBELİKTE YAN ETKİLERE İLİŞKİN KANIT YOK

Şimdiye kadar yapılan tüm araştırmalar, Pfizer / BioNTech ve Moderna gibi mRNA aşılarının hamile kadınlar için güvenli olduğunu ve ölü doğumlara veya doğum kusurlarına neden olmadığını göstermiştir.

New York Üniversitesi’nden en son araştırma American Journal of Obstetrics and Gynecology Maternal Fetal Medicine’de yayınlandı.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Jennifer Lighter, “Aşılı annelerden doğan bebeklerin yüksek düzeyde antikora sahip olması heyecan verici. Bu şaşırtıcı değil. Diğer aşılarda gördüklerimizle tutarlıdır. “Bulgularımız, bebeklerinin hayati korumadan yararlanabilmeleri için kadınlara hamilelik sırasında COVID aşısı yaptırmalarının tavsiye edilmesinin önemi giderek artan nedenlere katkıda bulunuyor.”

Öte yandan çalışma yazarları, hamile kadınların koronavirüse yakalanmasıyla erken doğum ve düşük yapma olasılığının iki ila üç kat arttığını belirterek aşının önemine vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu