Sağlık

Covid-19’un beyne etkileri: Zihinsel fonksiyonları çok hızlı geriletiyor

ABD ve İngiltere’de yapılan çalışmalarda Kovid’e yakalanmış demans hastalarıyla ilgili çalışmaların olduğunu belirten Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Emir Ruşen, “Kovid-19 virüsü havadan burun yoluyla akciğerlere ve iç organlara yayılıyor. beynin bölümleri ve medial temporal dediğimiz hafıza ile ilgili bölgeye hareket ediyor ve normal insanlarda bile unutkanlık ve dikkat dağınıklığına neden oluyor. “Bu, resmi daha da kötüleştiriyor” dedi.

‘VİRÜS ENFEKSİYONLARI KİŞİDE ZİHİNSEL YAVAŞLATICI ETKİ BIRAKIYOR’

Covid-19 enfeksiyonunun Alzheimer üzerindeki etkilerini değerlendiren Dr. Ruşen, “Covid-19 düşündüğümüz kadar kısa ömürlü olmayabilir. Test sonuçları negatife döndükten sonra insanlar hala hastalığın etkilerini yaşayabiliyor. Bu konuda net bir veri yok ama erken bilgiler. enfeksiyon birdenbire kaybolan bir hastalık değildir. “Bütün virüs enfeksiyonlarının kişi üzerinde zihinsel yavaşlatıcı etkisi vardır. Bazı Alzheimer hastalarında Covid-19 vardı ve bu nedenle hastalıkları çok hızlı ilerledi. Bu salgının hızla gerilediğine dair kanıtlar var. Demansa yatkın kişilerde işlev görür” dedi.

‘BEYİN HACİM EKSİKASYONUNA NEDEN OLABİLİR’

Covid-19’un bazı hastalarda beyin hacimlerinde azalmaya neden olduğunun gözlemlendiğini belirten Dr. Emir Ruşen, “Bazı hastaların Covid-19 tedavisi gördükten ve iyileştikten sonra uzun süre normal ruh hallerine dönemedikleri, taburcu olduktan sonra yakınlarını tanıyamadıkları, yani zorluk yaşadıkları tespit edildi. normal yaşama yönelmede. Yaşlılar, bunama hastaları, Alzheimer hastalığı ve çeşitli hastalıkları olan bireyler risk altında. Salgının risk grubundaki bireylerde bu tür etkileri olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ALZHEIMER HASTALARI İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

B6 vitamini, B12 vitamini, kolin ve folik asit içeren yumurtaların anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olarak bilişsel fonksiyonlara olumlu etkileri olduğunu iddia eden Dr. Ruşen, Alzheimer hastalarının daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olabilecek besinleri şöyle paylaştı: Alzheimer tedavisinde 12 bitkisel takviye; yeşil çay, köri, limon, yaban mersini, balık ve deniz ürünleri, avokado, badem, ıspanak, adaçayı, fesleğen, havuç suyu, kuru erik “.

ALZHEIMER İLE HASTALAR NELER YEMELİ?

Alzheimer hastalarının kaçınması gereken besinler olduğunu kaydeden Dr. Ruşen, “Hastalık ilerledikçe besinleri değerlendirme yetisini kaybediyor. Bu nedenle çok sıcak yemeklerden kaçının. Kabızlık yapan yiyeceklerden uzak durun. Bol miktarda lif verin. 60 yaş üstü hastalara önerilmez. Yüksek karbonhidrat tüketin. Daha fazla sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek daha sağlıklı olacaktır: “Aşırı yağ, karbonhidrat ve tuz içeren besinler Alzheimer hastaları için tehlikelidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu