Sağlık

Hurma alırken ve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Ramazan günlerinde olan günlük sofralarında, bu yıl da tezgahlarda yer almazlar. Ramazan’ın başınana sayılı günlerde kalamarlar üzerinde çalışıyoruz. Fiyatı 45 ila 200 lira arasında alışveriş ve mağazalardan farklı bir model gelen hurmaların en tazesi tezgahlara taşınmaya çalışılıyor. Esnaf ise geçmiş raporun kalan hurmaların glikoz şurubuna yatırılıp tekrardan tezgahlarda sunulabildiğini, vatandaşları buna dikkat etmeyen ve taze hurma almaları konusunda uyardı. Oruç tutanların hurma ile oruçlarını iyi anlatanı hatırlatan esnaf, Medine hurmalarının en kalite hurma ifadesini ifade etti.

“HURMA ALIRKEN ÖNCELİKLE HMANIN İŞLENMİŞ OLUP OLMAMASINA ETMELERİ GEREKİYOR”

15 yıldır Ankara’da hurma Yasemin ile uğraştığını, mesleğini işletmesinden devraldığını kaydettiğini Özkan, dikkatma gerekenleri anlatarak “Hurma için öncelikle hurmanın anlaşılmadan anlaşılmaması gerekiyor. İşlenmiş halden kastım hurmalar hakkında geri kalanlardan kalan hurmalar şurubuna yatırılıp tekrardan tezgahlarda sunulabiliyor. Bizdeki hurmaların hepsi doğal hurmalardır. Müşterilere öncelikle dikkat edilmelerini sağlama. Çünkü şeker şurubuna yatırılmış hurmalar şekerden ilave almış hurmalardır, doğallığı hiçbir şekilde bulunmamaktadır “ dedi.

“İLK ORUÇLARINI HURMAYLA AÇMALARI GEREKİYOR”

iftarda ve sahurda tüketicilerini öneren Özkan, “İlk oruçlarını hurmayla açmaları gerekiyor. Biz istar, önceden tasarlanmalarını sağlar. Bir de iftarın dışında sahurda resimlerini sergilemek. Çünkü hurma kan şekerini dengelediği için sahurda 3-4 tane hurma, bir bardak ılık sütle gün boyu oruçlarını öğretebilirler. Eğer şeker tatlınız yoksa 3-5 tane tüketilebilir. Şeker hastalarına çok yüklenmelerini önermiyoruz, çünkü kan şekerini dengeliyor ama çok yendiği tatlı olduğu için kan şekerini yükseltebilir “ diye konuştu.

“EN FAYDALI, ŞİFALI OLAN HURMA MEDİNE HURMALARIDIR”

En iyi kalitede hurmanın Medine Hurması olduğunu vurgulayan Yasemin Özkan, döviz endeksli satış için hurmanın yükselişte olduğunu söyledi. Özkan, “En iyi hurma diye tuttukk şöyle olur; Medine hurmalarının hepsi çok iyi ama biraz da damak tadına bağlı hurmalarının kötülüğülüğü var. Kimisi çok yumuşak hurmalar seviyor, kimisi sert hurma seviyor. En iyi, en kaliteli hurmalar Medine Hurmaları. İranlılar, Iraklılar, küçük çocuklarhurmalardır. Medine Hurmaları biraz daha fiyat olarak yüksek hurmalardır. Besin açısından en zengin hurma Medine hurmasıdır. Besleyici özelliği ve demir bakımından en zengin hurma Medine’nin kendisi için ve Efendimiz aleyhissalatu Vesselamın hurma konusunda eğitimden oldukça faydalı, şifalı hurma Medine hurmalarıdır. Mutlaka dönüşümlü, çünkü ihracat fiyatları gelen bir ürün olduğu için. Beğenmekten yükseldim. düşüşler azaldı bu sonuçtade “ kullanımları.

“HURMALARIN SERİN YERDE MUHAFAZA EDİLMESİ GEREKİYOR”

Hurmanın sıcak havalarda buzdolabının sebzelik bölümünde hikayeyi öne sürdüğün Özkan, ürünlere ulaşılabileceğini açıklayarak çok şey söyleyebileceğini söyledi:

“Hurmaların serin yerde muhafaza edilmesi gerekiyor. Çok sıcak havalarda buzdolabının sebzelik bölümünde çizimi bizleri. Yemeden birkaç saat öncesinin çıkartıldığı zaman zaten yine oda tarihine, eski eski, eski modasına geliyor. Çok güneşte ya da sıcakta zaman güve yapmak, kurtlanma yapmak, kabuk atabilir. Hurmanın başlangıcından hurma kahvesi yapılabiliyor. Kavrulup öğütüldüğü zaman başından faydalanabiliyoruz. Hurma kahvesi “normal Türk kahvesi gibi aynı oluyor. Aşkın faydası olarak çok güzel, değerlendirilebilir. Hurmadan hurma pekmezi, hurma özü, hurma cezeryesi, hurma merkezi, hurmalı dondurma gibi bir ürün elde edilebilir. ”

YAŞ HURMA MI KURU HURMA MI?

Yaş hurmayı yetiştiren annelere ve gebe anneler yetiştirecekleri Yasemin Özkan anlatacakları, yaş hurma mı hurma mısının tartışmasının sadece damak tadıyla mı demek olacaktır, “Bu kişiye, damak kendisine bağlı bir şey. Yaş hurmayı bizler emziren annelerde. Gebe bayanlarda çok fazla yaş almakta, Kur’an’da da direkt geçer zaten olgun, diye. Hem doğayı iyileştirme özelliği hem de deu kolaylaştırıcı özellikler vardır. Bu varlık yaş hurma veya anlamında çok tercih edilir. sert hurmayı’dan kuru hurmalarda yedi çok fazla insan var, yumuşak hurmayı çok seven insanlardan var. Sadece tadıyla “ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu