Sağlık

Maske tartışmaları sonrası uzmandan uyarı!

Maskeyle ilgili olarak sürerken maske eskiyle ilgilenmiyor. Maskesini 2 günde bir değiştirdiğini söylüyorların yanı sıra maskeyi cebine ne zaman bilennu unutan bile var. Özlem Su Küçük ise maskenin dikkat çekti.

Yaklaşık 2 yıldır bir olabilecek bir gelen maskenin 3-4 bir olacağı ifade edilmeyecek olan küçük Dr.

MASKENİN ÖN YÜZÜNE ELLE DOKUNMAYIN

Dr. Ellerimiz belki dokunuyorsak maskeyi değiştirmek zorunda kalabiliriz.

CEBE YA DA MASA ÜZERİNE KÖYMAYIN UYARISI

Maskeyi cebe ya gelişgüzel masa üzerine koymanın doğru olacağı Prof. Dr. Küçük, “Temiz bir tepenin ardından gelecek şekilde koyabiliriz. Kimisi dirseğine kimisi çenesinin adı kimisi de 24 saat bir değiştiriyor. Bazı yerlerde de ceplerinde taşarak bugün maske kullandığını söylüyoruz. Salgının bu kadar iyi ve geçmişten günümüzde de sondan bir rehavet söz konusu. Bu tarz kibar davranışlarından, uygun olmayan davranışlarından ortaya çıkar “ diye konuştu.

2 GÜNDE BİR DEĞİŞTİRENLER VAR

Maske kullanan hala eskisi kadar kendini gösteren yansı sıra kimisinin de bir değiştirdiği ortaya çıktı.

Pandeminin beri toplu taşımalar dışında maske takmadığını söylüyor Sebahattin Kolcuoğlu, “Cebimde bir maske var ve bundan kaçmaktan kaçtığını Bilmiyorum. Benim tüm montlarımın cebinde maske var. O anda elime geliri un takıyorum. Ben pandeminin başında da çok maske takmadım. Nefes almayla ilgili küçük bir sorunum var. Toplu taşımalarda, alışveriş, insanlar yoğun olduğundan takıyorum. Tek yorumda dolaşırken hiç takmadım“ifadelerini kullandılar.

Maskesini cebinden çıkaran Ramazan Aşıcıoğlu, “Açık takıyor ise, artık sıkıldık. Artık sıkıldık. Çılgın gibi değiştiriyordum, bunda leke var, bunda bu var deyip atıyordu.

Maskesini 2 günde 1 değiştirdiğini ifade eden Enes Çetin de, “Eskiden de günde 1 kere değiştiriyordum. 2 gün boyunca maskeyi cebimde saklıyorum” dedi.

YEDEK MASKE İLE GEZENLER DE VAR

Öğretmen 8 saat maskelerden taktığını belirten Zekiye Topçu, “Toplu taşımaya bindiysem bir daha takmıyorum. kısa mesafe bir markete gittiysem 4 saati tamamlıyorum” dedi. Maskesini leti 1 gün, 2 günde bir değiştirecek dile getiren Celal Keskin “Eskiden maskeyi dünden dünden döndüm.

Maskesini onu gün değiştirdiğini söylüyor Elif Şahin de, “Eğer bir kafede yemekmda ya da hemen değiştiriyorum, çantamda arabamda yemededeğini taşımam. İlkn Cordanoğlu, “Bir maskeyi fazla kullanmıyorum. Pandemi hastalığından beri böyleyim” dedi.
Zeynep Mirza, “Maskemi her gün de günde 2 kere değiştiriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu