Sağlık

Memurluktan atılan Dr. Larin Kayataş: Bu kadarını beklemiyordum

İstanbul Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktor olarak çalışırken “genel ahlaka aykırı” olduğu gerekçesiyle meslekten men edilen Larin Kayataş, konuyla ilgili gazetemize konuştu. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ni derece ile kazandığını ifade eden Kayataş, “Bir canlıyı öldürdüm ve çok ağır bir cezaya çarptırıldım. Bütün emeklerim boşa gitti. Buna katılmak suç sayıldığından beri.’ Mart 8, CHP’ye oy verin, bu ülkede trans kadın olun ve doktorluk yapmasına engel olun, bu kadar ileri gitmelerini beklemiyordum.

İki kişi oturdu ve benim hakkımda bir karar verdi. Bu kararı verirken anayasaya baktılar mı? Yatışımdan bir ay sonra bir görevli CİMER’e “hastanemizin adını küçük düşüreceğini, bu davranışı tıp mesleğine uygun olmadığını” şikayet etti. Ben kendimi savunurken bir görevli bana, “Davranışların tıp mesleğine yakışmıyor, senin adına utanıyorum” dedi. Utanılacak bir şey yapmadım. Mesleğimin icrasında hiç hata yapmadım. Sosyal medya hesaplarım özel hayatımdır. Birçok doktorun sosyal medya hesapları var. Onlar da izliyorlar mı? Beni mesleğimden kim yasakladıysa, beni neyle suçladıklarını bilmiyor. “Trans kadın nasıl doktor olur” gibi sorularla karşılaştım. Konumumu sindiremediler” dedi.

HDP TEKLİFİ

HDP Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Dr. Kayataş’ın meslekten ihraç edilmesine yanıt olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu