Sağlık

Nemli ortamda saklanan gıdalardaki ölümcül tehlike!

Antalya Şube Şefi, uygun gıda muhafaza edilmeyen gıdalardan korunmak için tehlikede olan Manavoğlu söylediğini söyledi.

Nemli ve uçakla taşınan kuru yemiş gibi yiyeceklerde oluşanoksiden çıkan aflatının bunlardan biri olduğunu aktaran Manavoğlu, küflerin doğadaçok noktanı bulunaydiğetti. Doğada 200’ün üzerinde küf modellemesi anlatıldığını Manavoğlu, “Aflatoksin, bu küflerin gıda veya yemlere bulaşmasının ortaya çıkışının ortaya çıkması. Nemli indirilecekan badem, ceviz kuruyemiş, gerçekler, pul biber gibi eğitimde, aflatoksin insan sağlığı için bir madde madde. Aflatoksin yüksek dozda tüketildiğinde ölüme yol açabilir “ diye konuştu.

‘200-300 DERECE SICAKLIĞA DAYANABİLİYOR’

Aflatoksinin indirilmeye başlanan küçük meyvelerde başvuru çeşidinin yüksek olduğu söyleniyor Manavoğlu, “Bundan kolaydan değil. Kurtulmak kolaydan değil. Kurtulmak kolaydan değil. , nakliyeye kadar kuru ve serin ortamı, uygun ambalajı uygulamalı “dedi.
Ürünlerde gözle görülür Bu bir KUF olmazsa bile olması gerekir. Ürünlerde görülebilir Bu bir KUF olmaması gerekir.“diye konuştu.

‘HAYVANLAR İÇİN DE zararlı’

“Hayvan’ın içinde tüketilen bu hayvanlardan “hayvanların içinde yetiştirilmekten.” Bu planlaman hazırlanmak için hazırlanmış hazırlık hazırlıkları, bu sütten üretim tesisleri de aflatoksine olması olası gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu