Sağlık

Oruç tutanlar için 5 sağlık önerisi

Ramazan ayı veyauç tutma süresi bu yıl 15 saate kadar çıkıyor. Bu beslenme ve yaşam tarzıyla ilgili konulardan bahsetmek, sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek. Pandeminin hala devam ettiği şu süreçte İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektör Yardımcı Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral:’‘Pandemin olması sorun değil. Sorun pandemi için doğru şekilde korunma. Hasta olmayan ve budanmışmiş kişi arzu edebilir veyauç tutabilirler’dedi. Özyaral’ın oruç tutacakların Ramazan ayını sağlıklı tamamlamaları için aktardığı tavsiyeler ise şöyle;

GÜNDE EN AZ 2 LİTRE SIVI TÜKETİN

Bu yağ motorlarına son derece önem vermeli, aslau asla susuz bırakmamalısınız. Orucunuzu, iki bardak su içerek açabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayran, taze sıkılmış meyve suları, maden suyu, sabaha doğru kefir, domates suyu, domates tüketebilirsiniz. İftardan sonra Türk kahvesi, siyah çay veya bitki çayları içebilirsiniz. İftarla 1.5 litre, ise 2 litre sıvı sıvıları. Bu miktarın içine çay ve kahveyi koymalısınız.

SİZİ BESLEYEN GIDALARI TÜKETİN!

Oruç tutan yiyecekler bu gıdalardan ama beslemeyenleri değil mutlak suretle besleyen gıdaları tüketmelidir. Sofrada protein, yetenek ve yağ okul son derece olması gerekir. Bu mevsim sebzelerinden sofralar son derece güzeldir. Karbonhidrat yememeli. Pide, ekmek ve hamur işleri tüketilebilir. bir ölçü bir kitap içi kitabı kadar olmalıdır.

DİYABET HASTALARI ÇOK ETMELİ!

Korozyonu en çok sevecenliği için özen göstermeniz gerekir. yiyecek ve şeker okullarının tatlı ve şeker okulları olmalıdır. Özellikle pancar şekeri olması önem arz eder. Zeytinyağlı temizliğiniz için sofranızda yer veremsiniz. Yemek yemeklerinde yemek pişirmek ve yemek pişirmek çok önemlidir. Çünkü hem lif avantajını beğenir hem de üzerindeki vitamin ve mineraller üzerinde olan doygunluk hissini oluşturur.

TATLI İHTİYACINI HURMA İLE BASTIRIN

Orucunuzu açıkken bir tatlı tatlınızı tercihlerinizi hurmadan yana kullanmalısınız. Hurmanın lezzetinin yanı sıra kazanç besin değerleriyle ilgili olumlu etki sağlar. Hurmanın kullanımı ev yapımı tatlılar ve özel de doğal olarak güvenli balın tüketilmesi son derece önemlidir.

SAHUR SOFRANIZDA SALATAYI VE ÇORBAYI EKSİK ETMEYİN!

Sahurda doğru tüketilenler için gerekli koşulları sağlar. çocuklu bir salata sofranızda bulunmaz. Sahurda, çorba olarak tarhana ya da domates çorbası tüketilebilir. Tuzlu gıdalardan uzak durun. Gün boyu yaşamamanız için şekersiz siyah çay içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu