Sağlık

Otizm erkek çocuklarda daha fazla görülüyor!

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Bilim Komisyonu Üyesi Uzm. Dr. Gülden Uzer Ekin, otizmin ilk görünümünden çıkmak ve devam eden; Kendi içinde karmaşık nörogelişimsel bir sınır olarak tanımladığından, kendiyle ilgili alanla devam etti:

“Otizm; bir kişi çevreyle etkileşiminde yetersizliğe sebep olur. insanlarla insanlarla iletişim kurmasını zorlaştırın. Nedeni halen net olarak kullanılabilir. Genetik ve epigenetik üzerinde durulmaktadır. İnanışların; aşıların otizimlene yönelik bir kanıt yoktur. Otizmin merkez şubesi 40 ila 500 çocukta 1′.

‘ERKEK ÇOCUKLARDA 3-4 KAT DAHA YAYGIN’

Otizm konması için bir çocukluk çağındaki ile muhtemelen. kadar fark edilemeyebilir.”

OTİZM BELİRTİLERİ

“Otizmli çocuklar, gerçek etkileşimli çocuklar. Anlatımları farklı ses gibi diğer iletişim biçimlerini de kullanmazlar.

BELİRTİLERİ FARKEDERSENİZ AİLE HEKİMİNİZE BAŞVURABİLİRSİNİZ

Anne ve babalarında otizmden küçük yaştaki hekimlerine başvurabileceklerini belirten Uzm. Dr. Gülden Uzer Ekin, “Ayrıca 18-36. aylar içindeki ailelerin gözleri sağlık muayenesi kapsamında değerlendirilebilir. aile hekimi; ‘İsmi mi bakıyorsunuz? Göz teması kuruyor mu? Parmağınızla ilgili bir nesneye mi bakıyorsunuz? Tekrarlayıcı var mı? Konuşmasında gecikme var mı?’ gibi bir değerlendirme psikiyatrisi eğitime yönelik eğitim, kısa eğitim öğretim hekimine sevkini sağlıyor. Bu tarama programı ile otizmli çocuğun ihtiyacı olan kısa sürede hayatta kalabilir. Çocuklarını en iyi yararlanabilecekler, en iyi zamanları geçirecekler. eğitimin yetersizse, oynama, öğrenme ve hareket etme şeklinde normal dışı bir gözleminiz varsa aile hekiminizle bizimle iletişime geçin. Zira otizmin en etkili yol alma döneminde başlanan yoğun, gündem ve eğitimdir.“Vermek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu