Sağlık

Son dakika… Sağlık Bakanlığı açıkladı: İki doz aşı olanlarla ilgili yeni karar

Sağlık Bakanlığı, “İletişim takibi, salgın yönetimi, evde hasta takibi ve dosyalama” rehberini güncelledi.

Sonuç olarak, en az iki doz aşı yaptırmış veya son 6 ayda Kovid-19 geçirmiş kişiler pozitif bir kişiyle temas ettiğinde HES kodu riskli görünmeyecek, temaslı olarak kaydedilecektir. Takip Formu davalarında.

Bu kişiler maske takmak, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını takip ederek günlük yaşamlarına devam edebilecekler.

Semptomlar gelişirse aynı gün sağlık kuruluşuna giderek PCR testi yapacaktır.

Semptomlar gelişmezse, temasın 5. gününde bir PCR testi gerekecektir. PCR testi yaptırmazsa 6. gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacaktır.

PCR testi pozitif çıkarsa Sağlık Bakanlığı’nın kılavuzlarına göre tedavi edilecek ve kılavuza göre izolasyon koşullarında takip edilecektir.

Testin negatif çıkması durumunda 6. gün sisteme kaydı durdurulacak, izole edilmeyecek ve HES kodu riskli hale gelmeyecektir. Ancak bu kişiler 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 65 yaş üstü veya bağışıklığı baskılanmış kişiler ile huzurevlerinde ve huzurevlerinde kalanlar gibi Kovid-19 risk gruplarına bakım yapamayacak. . 14. günün.

Varyant güncellemeleri

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “rahatsız edici varyant” olarak tanımlanan “Beta”, “Gama” ve “Delta” ile Sağlık Bakanlığı tarafından “tehdit edici varyant” olarak tanımlanan varyantların tespiti halinde izolasyon süresi 14 gün olacak.

Bu kişilerin izolasyonu 14. günün sonunda test yapılmadan durdurulacaktır. Bu bireyler, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testinden geçmeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu