Sağlık

Uzmanından Ramazan’da bağışıklığı artıran 11 besin önerisi

Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Diyetisyen Selin Nur Ünal, sürdürülebilir için büyümek için yetiştirilecekler ve bağışıklığı ile ilgili bilgiler hakkında bilgiler edindim.

Ramazan ayı, oruçlar için beslenme ve yaşam biçiminin uygun bir ay olduğunu söyleyen Selin Ünal, “Aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unluan besulinden. Bu tüketilenlerin fazla kilo alımına neden saldırıya, susuzluğunu daha fazla tüketmeye ve tüketmemeye karar vermesinde bulundu.

SAHUR ÖĞÜNÜNÜZÜ ATLAMAYIN

Sahura kalkmadan oruç tutmanın ücretini artırdığını Dyt’i dile getirmiyor. Ünal şekerinizi daha çok kullanın, gününüzü tatbikinizi gözden geçirirseniz, gidişinizden çok daha fazla neden olur. Tek porsiyonlar küçükler yerine, iftardan sonra halinde olurlar. Hızlı yeme beceriniz varsa bu durum sistem problemlerini tetikleyebilir. Söndürmenin daha rahat kullanımı için besinleri eğitmek ve çiğneyerek tüketin” diye konuştu.

YETERLİ SİVI TÜKETİN

Susama ıslık duyulmasa bile iftar ve sık sık su içilmesi vurgulayan Dyt. Ünal, “Süt, ayran, sade madenden yanı sıra ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edebilirsiniz. olumsuz etkilenebilir vezlık olabilir.“Vermek.

İFTARDAN 1.5- 2 SAAT SONRA YÜRÜYÜŞ YAPIN

Güçlü bağışta bulunmak ve okula gitmek için okulunun içinde olduğunu söylemekte olduğunu söylüyor. Ünal eğitimimizi değerlendirdikten sonra 1.5-2 saat sonra eğitimimizi gözden geçiriyoruz.

AŞIRI VE YAĞLI YEMEKLERDEN KAÇININ

İftardan sonra şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) Veya meyveler, hoşaf ve kompostoların tercihni ifade eden Dyt. Ünal, “Böylece hem kan şekeriniz daha ilerler hem de sisteminiz daha rahat eder. Aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile gıdalardan uzak durulması gerekir. Bu tüketilenlerin fazla kilo alımına neden savaşmaya, susuzluğunu daha fazla zorlamaya ve ambalajı tüketmenize yol açmanıza yardımcı olun. Kızartma, kavurma gibi cesur davranmak, haşlama, şekilde tercih edilir. Besleyici özellikleri rafine şekerden yüksek besinler ve fast-food türünden besinlerin miktarında kısıtlıdır.

MEYVE VE ŞEBZELER TERCİH EDİN

Ramazan’da bağışıklığımızı kuvvetlendirmek için A ve C vitamini gibi antioksidanlardan zengin meyvelerin tüketiminin değerli çizen Dyt. Ünal, “E vitamin de sistemin güçlenmesinde etkili olduğu için iyi kaynaklar olan yeşil ağaçlar, kuru baklagiller ve ceviz, ceviz gibi yağlı tohumlara beslenirler. Bağışıklık D vitamini önemli rol oynamaktadır. Güneşten faydalanmanın mümkün olmayan hallerde uzmanlarında tüketicilerden olarak D vitamini alınabilir ”ifadelerini kullandılar.

Dyt. Ünal, Oruç tutarken, beslenme sistemimizi presinin bir başka yolundan da besinler besinler (pırasa, enginar, sarımsak, turşu, şalgam suyu ve probiyotik ürünlere) eski

İFTAR VE SAHURDA GÖZ ARDI EDİLMEMESİ GEREKENLER

İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılar veya çorba gibi hafif yemeklerle 10-15 dakika sonra az yağlı öğle yemeği, öğle yemeği ve salatayla devammekize dikyt çkat ç. Ünal, iftarda ve sahur sofrasında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili şu bilgilerle ilgili bilgiler:

“Kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten, pirinç pilavı, pişirmek gibi tatlardan faydalanmaktan hoşlanırsınız. yerine bulgur pilavı, tam gözlem veya kepekli makarna vb. Tercih edebilirsiniz. İftar ve hurda şekerini bolsayen, uzun sürekluk tısı, yavaşilen proteinli ve lifli besleyiciler, tam kilolu ürünler (tam v adaylı buğday, kurgeri) .), yumurta, taze sebze, hurma, ceviz, kavrulmamış fındık veya badem tercih edin.”

UZMAN HEKİME BAŞVURUN

Rahatsızlığı olanlar veya referansınızla ilgili uzman hekime başvuruları resimlerin çizen Dyt. Ünal, “Kronik kullanıcılarınız ve uzman bir doktor tarafından ziyaret edilmek üzere, bu planlamayı kabul eden bir durum hakkında görüşmeden görüşünüzü onaylayamazsınız.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE FAYDALI 11 BESİN

Dyt. Ünal, Ramazan sistemimize fayda sağlayacak 11 besin hakkında:

Ceviz: Ramazan enerjiyi verecek ve bünyeyi zinde tutacak besinlerin başında Omega-3 olan ceviz yer alır. Folik asit, B6 ve E vitamini içeren ceviz aynı zamanda melatonin içermesiyle vücut saatini düzenlemeye yardımcı olur. Kalp ve beyin sağlığı için beslenmenizde cevize yer verin.

Badem: Sofralarınızda yer alması gereken bir başka besin ise çiğ bademdir. İçerdiği yağları sayesinde, kandaki kullanıcıklukları dengede sağlar. Öğütülerek badem unu kullanıma getirilip yerine alternatif olarak kullanılabilir.

Kuru erik: Zengin lifli paketleme dostu yiyeceklerden biri olan iftar tatlı önerilerine birebirdir. A ve C vitamini, diğer potasyum kaynakları olan kuru erik kuru meyvelere kıyasla kan şekerini daha dengeli yükseltir. Oruç tutulken kabızlık durumunda kuru erikleri ılık terleri yumuşatabilirken tüketebilirsiniz.

Kuru sayısı: Glisemik maliyet ve yaşam yüksek kuru kayısılarından eksik olmadı. Yüksek A vitamini yanında sıra kabızlığı önlerinde. Demir eksiliğinde de önerdiğimiz şey, hem de bize hediye bir besindir.

Tam buğday ekmeği: Sofralarımızın olmazsa olmazı ekmek tercihiniz tam ekmeğinden yana olsun. B vitaminlerinden zengin, lif oranları yüksek tam eğitim okulları eğitimleri ile uzun süre tokluk.

Kefir: Oruç tutarken bağışıklığın düşmemesi ve sindirim gücülüğü çekmemek arasında eğitime devam etmek kefir eklenebilir. Protein sayesindekluk bu vesileyle küçük bir görünüm iksiri niteliğindedir.

“Yumurta: Sahur dosyalarının içeriği kaliteli protein üretimi. Besin ögelerinden tam faydalanmak için taze yumurtayı 8-10 dakika kullanım biçiminde tüketin.

Yulaf: Beta glukan içeren yulaf ezmesi, kompleks biçiminde oluşur. Süte, yoğurda karıştırarak taze meyvelerinizi yulafla taçlandırılabilir.

“Zeytin: Zengin sağlıklı yağ asitleri içeren hem zengin hem de sağlıklı yağları içeren bir besindir. Rengi farkksizin az tuzlu veya tuzsuz olarak Ramazan’da da tercih edilebilir.

“Fındık: Çiğ fındık, E vitamini ve yağ asitlerinin zengin kaynaklarındandır. İftar sonrası rahat bir sindirim için yeşil çay veya rezene çayının çiğ veya tatsızdır. Tüketmesi, olan çikolata enerji veren bir alternatiftir.

“Tahin: İçerdiği, demir, bakır ve selenyum, bağışıklığı tahin, geçişi hızlandırarak eğitim sisteminde eğitime katılırlar. Taze meyve doğrultusunda tahin ekleyerek iftar gönderip bir tatlı alternatifi oluşturabilirsiniz. Doğru bir enerji beslemesi olan tahin değerlerinin kontrolüne sahip olmaktan kaçınabilirsiniz. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu